עד כמה חשוב לאפשר אופק תעסוקתי גם למי שאינם הולכים לאקדמיה?

שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

עולם העבודה משתנה, ודורש מאיתנו יותר ויותר כישורים. אחרי סיום התיכון ולאורך כל שנות העבודה, אנו צריכים ללמוד כלים ומיומנויות חדשות כדי להתאים את עצמנו להתפתחויות בשדה המקצועי של כל אחת ואחד מאיתנו. המדינה מבינה זאת ולכן משקיעה סכומי עתק בסבסוד לימודים במוסדות האקדמיים.

אלא שחצי מכוח העבודה כיום 1.8 מיליון העובדיםאינם מגיעים כלל ללימודים מעבר לבית הספר התיכון. מה עושה המדינה כדי להבטיח שעובדים אלו יוכלו ללמוד מקצוע ולהבטיח לעצמם פרנסה בכבוד? בערך כלום.

המדינה צריכה להשקיע יותר בהכשרות מקצועיות

בכל שנה מממנת המדינה השלמת לימודי יסוד והכשרות מקצועיות לאנשים שנמצאים מחוץ לעולם העבודה. כך, למשל, בשנת 2017 מימנה המדינה הכשרות מקצועיות ל-14,000 משתתפים (רובם מימון חלקי בלבד) בעלות של 113 מיליון שח. אולם הכשרות אלו חסומות הלכה למעשה בפני רוב העובדים, גם אם שכרם נמוך והם זקוקים ללימודים כדי לרכוש מקצוע

לעומת זאת, באותה שנה ממש השקיעה המדינה 5.5 מיליארד ש"ח בסבסוד לימודים אקדמיים ל– 310 אלף סטודנטים. 

בעבר השקיעו ממשלות ישראל סכומים נכבדים בהכשרות מקצועיות, אולם מאז אמצע שנות התשעים קוצצו והופרטו כל התוכניות הממשלתיות שאמורות לסייע לעובדים בפיתוח מקצועי. למעשה, למרות הצורך הברור בהשקעה בפיתוח מיומנויות עובדים, כבר שלושה עשורים שממשלות ישראל נוהגות במדיניות של הפרטה וייבוש מערך ההכשרה המקצועיתמבחינת היקפים, לפי נתוני 2017, אנו משקיעים חצי מהממוצע במדיניות המפותחות בתחום הזה. גם מה שנעשה אינו מיטיבי: ישנן תלונות רבות של מעסיקים ומשתתפים על איכות ההכשרות שכן מבוצעות.

מה התוצאה של אי השקעה? 

עובדים לא מספיק מקצועיים ומעסיקים שזועקים שחסרים להם עשרות אלפי ידיים עובדות של אנשי מקצוע, בכל הענפים ובכל התחומים. בשפה הכלכלית עובדים לא מקצועיים הם מה שנקרא ״עובדים בעלי פריון עבודה נמוך״, שזה בעצם אומר עובדים שאינם פרודוקטיביים בעבודתם.

אלו כמובן אותם עובדים שמקבלים שכר נמוך מדי ולא ״גומרים את החודש״: השכר הממוצע של 1.8 מיליון העובדים חסרי תעודה על יסודית הוא 6,400 ש"ח (השכר הממוצע לבעלי השכלה על יסודית הוא 12,200 ש"ח, ולבעלי 16 שנות לימוד ומעלה הוא 14,400 ש"ח).

איך משנים את המצב?

אז מה אפשר לעשות? במי לדעתכם נכון להשקיעהגיע הזמן להשקיע הרבה יותר במי שאינם הולכים לאקדמיה ולהבטיח גם להם סיכוי ואופק בעבודה. הממשלה יכולה לעשות זאת על ידי הזרמת תקציבים להכשרות מקצועיות, בצד שיפור איכות ההכשרות ויצירת מנגנונים שיבטיחו שההכשרות יעשו יחד עם מעסיקים, כיוון שבסופו של דבר הם אלו שצריכים לתת למשתתפים בהכשרות אפשרות להתמחות ולהעסקה.

שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

אתם הכוח שלנו לשנות!

תמכו בשינוי שאנו מקדמים,
הצטרפו לקהילה של 121 וקחו חלק בעשייה משמעותית לתיקון חברתי:

שתפו בסושיאל!

שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הפרויקטים שלנו

פרויקט תעסוקה בגיל השלישי 121 מנוע לשינוי חברתי

עשוי לעניין אותך...

תגובות