עדכוני פעילות

עו"ד טלי ניר, מנכ"לית עמותת 121 המובילה את שותפות "המקפצה", התייחסה בכנס אלי הורוביץ לכלכלה וחברה של המכון הישראלי לדמוקרטיה להצעת הממשלה לשיקום הצפון:

"בהצעה שמובאת היום לממשלה לצפון – יש מעט מאד תוכניות תעסוקה, בהיקף תקציבי נמוך של 32 מיליון שקל בלבד, והן לא יתנו את המענים שנדרשים בשטח."

טלי ניר קראה לממשלה: "המדינה צריכה לממן קורסי הכשרה מקצועית בשותפות עם מעסיקים על בסיס מקום אזורי כאשר הדגש צריך להיות על עבודה עם עסקים קטנים ובינוניים שנפגעו הכי הרבה מהמלחמה".

עו"ד טלי ניר, מנכ"לית עמותת 121 התייחסה בדבריה בכנס המכון הישראלי לדמוקרטיה למשבר התעסוקה:

“יש הרבה מאד אנשים שנפגעו תעסוקתית במלחמה וצריכים את הסיוע: מפונים, נפגעים מפעולות האיבה הקשות, מילואימניקים שחזרו עם קשיים, בעלי עסקים שהתמוטטו – הם זקוקים לדחיפה, למפגשי העצמה ולקורסים לשדרוג מיומנויות לעבודה הבאה. לצערנו, קרוב לשמונה חודשים לתוך המלחמה – עדיין לא פותחו מענים לסיוע תעסוקתי.

השותפים במקפצה מציפים כל הזמן דוגמאות על חוסר במענים: מדריכת טיולים מהצפון שמחפשת כבר חודשים הכשרה מקצועית וזקוקה לסיוע במימון, ולא מוצאת. תעשיין בתחום הכימיה בעוטף, שמבקש תקציב להכשיר עובדים חדשים, ולא מקבל. סדר עדיפויות לקוי ופוגעני.

צריך לשנות קונספציה. הצעת ״המקפצה״ לרפורמה ממשלתית נדרשת היום יותר מאי פעם:

נדרשת רפורמה תפיסתית – הצרכים בתחום התעסוקה צריכים להיות מוגדרים בשטח ולא בירושלים. גם המענים צריכים להיקבע בשטח. המדינה צריכה לתקצב, למדוד תוצאות ולהכווין את המערכת.

השקעה בכלי מדיניות לתעסוקה יכולה להיות המפתח לשיקום לאומי ולחזרה למסלול של בריאות וצמיחה לחברה כולה״.

”המקפצה – המטה להשקעה במקצועות המחר” היא שותפות של 50 ארגונים חברתיים ועסקיים המקדמת השקעת מדינה בפיתוח תעסוקתי"

צפו ביקותיאל משי, מנהל קידום מדיניות וקשרי ממשל, בעמותת 121, מסביר בוועדת העבודה והרווחה, על הפערים בין השקעת המדינה באקדמיה לעומת ההשקעה בהכשרות המקצועיות.

תודה ליו"ר הוועדה, ח"כ ישראל אייכלר, שהבין את הצורך המיידי בשטח וסיכם את הדיון בבקשה לקדם גורם מתכלל לתחום מאחר והאחריות מפוצלת בין משרדי הממשלה, מה שלא מאפשר ליישם פעילות בשטח לטובת מבקשי ההכשרות.

 

פנינו אל שר האוצר, בצלאל סמוטריץ, שר הכלכלה והתעשייה, ניר ברקת ושר העבודה, יואב בן צור, בשם שותפות "המקפצה", בבקשה כי יפעלו לתקצב את ההשקעה הממשלתית בפיתוח המקצועי של הנפגעים כלכלית מהמלחמה בהתאמה לצרכי המשבר הנוכחי ולאפשר את הגדלת התקציב בהתאם לצרכים שיעלו מהשטח.

לחצו לקריאה >>

פנינו אל מר ישראל אוזן, מנכ"ל משרד העבודה, בבקשה לפגישה בה יציגו הארגונים השותפים במקפצה את הצורך האדיר ברפורמה במדיניות התעסוקה לאור האתגרים המשמעותיים לכלכלה ולחברה בישראל.

לחצו לקריאה

פנינו אל שר האוצר, ח"כ יואב בן צור, שר הכלכלה, ניר ברקת, ויו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ דוד ביטן בבקשה להכריע בהקדם האפשרי על האחריות המיניסטריאלית לתחום הכשרות המבוגרים בישראל, ולפעולתם הדחופה כדי לפעול להרחבת התקציב הממשלתי המוקצה לתחום ולחידוש ההכשרות המקצועיות במימון הממשלה, במודלים חדשים ומתקדמים.

פנייה זו ממשיכה את פניותנו עם כניסתם לתפקיד, והיא נעשית בשם שותפות המקפצה.

לחצו לקריאה

לקראת הדיון בנושא ההכשרות המקצועיות, שיתקיים בוועדת העבודה והרווחה, הגשנו נייר עמדה בשם מטה המקפצה אל ח"כ ישראל אייכלר, יו"ר הוועדה, וחברי הוועדה.

לחצו לקריאה:

נייר עמדה – פברואר 2023

במסגרת הגשת פנייתנו בנושא, נשלחו המסמכים אל יואב בן צור, שר העבודה, ח"כ בצלאל סמוטריץ, שר האוצר ח"כ ניר ברקת, שר הכלכלה והתעשייה,תאיר איפרגן, הממונה על התעסוקה במשרד הכלכלה.

לקראת הדיון בנושא ההכשרות המקצועיות, שיתקיים בוועדת העבודה והרווחה, הגשנו את הצעת המקפצה להשקעת הממשלה בתקציב המדינה לשנים 2023-2024, אל ח"כ ישראל אייכלר, יו"ר הוועדה, וחברי הוועדה.

לחצו לקריאה:

הצעת המקפצה לתקציב המדינה לשנים 2023-2024

הצלחנו!
 
נתניהו: "הממשלה תפעל לקידום ההכשרה המקצועית וההשכלה במקצועות הטכנולוגיים לשם מתן מענה הולם לצרכים העדכניים של התעשייה בישראל כגורם צמיחה מרכזי במשק."
 
העבודה המאומצת שלנו ביחד עם כל שותפינו במטה ״המקפצה״ הביאה לכך שלראשונה ההשקעה בהכשרות מקצועיות היא חלק מקווי היסוד של ממשלה בישראל.
 
אנו תקווה שמשמעות הדבר היא שיושקעו לפחות מיליארד שקלים בתקציב הממשלה הבא בסבסוד של לימודים מקצועיים לבני 18 ומעלה שזקוקים לשדרוג תעסוקתי לשכר גבוה יותר.
 
נמשיך לקדם זאת עם שותפי "המקפצה".

פנינו אל המועצה הלאומית לכלכלה בשם "מטה המקפצה", בצירוף מסמך הערכת מצב חברתית כלכלית בנושא מיומנויות בעולם העבודה המשתנה – הצעה לתוכנית לסדורה לקידום רפורמה בהכשרות מקצועיות.

למסמך המלא >>

מהיום למחר: משרד הכלכלה הפסיק את ההכשרות המקצועיות עם מעסיקים.

משרד הכלכלה הודיע השבוע כי תקציב האגף להכשרה מקצועית במסלולי ההכשרה בשיתוף מעסיקים נוצל, ולכן הוחלט לעצור את הפעילות במסלולים אלה.

הקפאת ההכשרות הללו גורמת נזק הן למשתתפים פוטנציאליים בקורסים והן למעסיקים הזקוקים לעובדים מקצועיים.

המשמעות של הפסקת ההכשרות עם מעסיקים היא פגיעה קשה בסיכוי של מובטלים וצעירים בתחילת דרכם המקצועית להשתלב בעבודה.

ההודעה על הקפאת המסלולים הפתיעה אותנו במיוחד.

יותר משנה, עוד במהלך הדיונים על תקציבי 2021–2022, העלינו שוב ושוב בפני זרוע העבודה את הצורך להגדיל את התקציב להכשרות בשיתוף מעסיקים.

הצענו אפילו, כמה פעמים, לפעול בזירה הציבורית והפוליטית כדי לקדם הקצאה של משאבים נוספים לצורך זה. אולם משרד הכלכלה לא ביקש תוספת תקציבית, או אישר שיש חוסר במשאבים להכשרות, גם לא בחודשים האחרונים.

בטווח הבינוני והארוך, הנזק גדול עוד יותר.

עשורים של הרעבה תקציבית והתנהלות בירוקרטית וריכוזית בכל הנוגע לפיתוח הון אנושי, הביאו לכך ששחקנים רבים במגזר העסקי איבדו אמון בממשלה והחליטו לא לעבוד איתה.

אנחנו קוראים לשר האוצר ושרת הכלכלה למצוא פתרונות מידיים כדי לחדש את פעילות המסלולים שהוקפאו!

  • לבדוק אפשרות להסטת תקציבים אחרים בזרוע העבודה שטרם נוצלו.
  • להקצות תקציבים נוספים ממשרד האוצר.
  • לשתף את המעסיקים בתמונת מצב עדכנית.
  • לבחון מחדש את תהליכי הבקרה והמעקב בזרוע העבודה, כדי להימנע מתרחיש דומה בעתיד.

 

אפשר וצריך לפתור את המשבר!

פנינו לשרת הכלכלה ושר האוצר בבקשה להתערבותם הדחופה.

לחצו לצפייה במכתב >>

בשורה חשובה למובטלים ולמשק!

סוף-סוף, אחרי 20 שנה, בוטל העיוות הפוגעני בחוק שגרם לכך שמובטלים לא יכלו להרשות לעצמם להשתתף בהכשרות ובהסבות מקצועיות.
הממשלה והכנסת נענו לבקשתנו, וביטלו את הקיצוץ של 30% בדמי אבטלה למשתתפים בקורסים.

העונש הכבד הזה הוכנס לחוק ביטוח לאומי בשנת 2002. כעת סוף סוף הוא בוטל, וניתן אור ירוק למובטלים לצאת לקורסים.

אנו מקווים שבקרוב תושלם גם הרפורמה הנדרשת במערך ההכשרות המקצועיות, כדי שהקורסים יותאמו לעולם העבודה החדש.

עודכן המסמך שגיבשנו "שלם גדול מסך חלקיו", הכולל טיעונים שלנו בעד ריכוז כלל גופי התעסוקה במשרד אחד, והצעה לצורת עבודתו של משרד כזה באופן פנימי ומול משרדים ממשלתיים אחרים.

לאחר ההחלטה על העברת זרוע העבודה למשרד הכלכלה, הרחבנו את המסמך ופיתחנו מודל למערכת תעסוקה לאומית מאוחדת, שהעברנו לשרה ולפקידים בכירים במשרד.

לקריאה >>

ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה לבטל את הקיצוץ בדמי האבטלה של המשתתפים בהכשרות מקצועיות.

ב-1 בינואר תפוג הוראת השעה שאפשרה למובטלים לצאת להכשרות מקצועיות מבלי שדמי האבטלה שלהם יקוצצו ב-30%.

יחד עם 46 ארגונים חברתיים, עסקיים ומפעילי הכשרות השותפים ב"המקפצה", הצלחנו להוביל במשותף יחד עם הח"כים אפרת רייטן, ולדימיר בליאק וניר אורבך הצעת חוק שתבטל את הקיצוץ השרירותי. ההצעה נדונה היום בוועדת השרים לענייני חקיקה ואושרה. כעת אמורה הצעת החוק לעבור לאישור הכנסת.

בראייתנו, העיוות של קיצוץ דמי האבטלה היווה תמריץ שלילי למובטלים לצאת להכשרות ולשדרג את כישוריהם המקצועיים. אנו קוראים לכנסת לאשר במהירות את התיקון לחוק כשינוי קבוע ולא כהוראת שעה נוספת, ולהסיר את העונש המוטל על מובטלים לומדים.

במסגרת עבודתנו על קידום המודל של לשכות לקשרי מעסיקים, גיבשנו שמנתח מספר יוזמות הפועלות כיום בשטח לעבודה עם מעסיקים על הכשרות ומסביר כיצד הלקחים שניתן להפיק מהן תומכים במודל שאנו מקדמים.

לקריאה >>

פנינו אל שרת הכלכלה והתעשייה, אורנה ברביבאי, בשם כ-45 ארגונים עסקיים וחברתיים, השותפים במטה המקפצה, עם הצעה לתיקון עיוות חמור במערכת דמי האבטלה, שמשמעו סנקציה כספית קשה על מובטלים המשתתפים בהכשרות מקצועיות. ביטולו של עיוות זה ישפר משמעותית את התמריץ למובטלים לשדרג את הידע והכישורים שלהם כדי לאפשר לעצמם לחזור לעבודה יצרנית, ללא כל עלות תקציבית למדינה.

לצפייה במסמך הפנייה >>

פנינו אל היועץ המשפטי במשרד האוצר, אסי מסינג, בשם כ-45 ארגונים עסקיים וחברתיים, השותפים במטה המקפצה, עם התייחסות לטיוטת פרק שיפור ההון האנושי בהחלטת הממשלה הנוגעת לתוכנית הכלכלית לשנים 2022-2021.

המסרים העיקריים היו: להשתמש במדד של יחס עלות-תועלת (ROI) כדי להעריך את הצלחת ההכשרות; לבצע את המדידה גם לטווח זמן בינוני וארוך; לקבל החלטות על מימון הכשרות ברמת המוסד ולא ברמת המקצוע; לחייב שיתוף מעסיקים בהכשרות, כולל פתרונות ייעודיים למעסיקים קטנים ובינוניים; וגמישות גדולה יותר בתכני ההכשרות.

לקריאה >>

פנינו אל שרת הכלכלה והתעשייה, אורנה ברביבאי, בשם כ-45 ארגונים עסקיים וחברתיים, השותפים במטה המקפצה, עם הצעה לעקרונות ניהול מדיניות התעסוקה תחת משרד הכלכלה.

אנו מאמינים, כי ריכוז כלל היחידות והתכניות הממוקדות בשוק העבודה תחת משרד אחד הוא משמעותי מאד, ואף תנאי הכרחי להתמודדות רצינית של הממשלה עם רמת האבטלה הגבוהה הקיימת כרגע.

בטווח הארוך, הוא חיוני גם להתמודדות עם אתגרים ארוכי טווח של המשק והחברה בישראל: הגדלת פריון העבודה, צמצום פערים והתאמה לשינויים הדרמטיים המתחוללים כיום בעולם העבודה, וצפויים להמשיך בקצב מואץ בעשורים הקרובים.

לצפייה במסמך הפנייה >>

פנינו אל המפלגות בבקשה כי יפעלו להכניס להסכם הקואליציוני שלהם שני צעדים קונקרטיים חיוניים למאבק באבטלה הגואה:

א. הקמת משרד עבודה אחד, שיוקדש באופן בלעדי לטיפול במאות אלפי מובטלי הקורונה , ויכנס תחתיו את כל הגופים הרלוונטיים לעידוד אפקטיבי של תעסוקה במשק.

ב. במהלך כהונת הממשלה שתוקם, התחייבות להשקעה ממשלתית שנתית של מיליארד שקלים בהחזרת ה מובטלים לעבודה באמצעות ליווי וקורסים מקצועיים איכותיים, בשותפות עם מעסיקים.

לצפייה במסמך הפנייה >>

בחודשים האחרונים, חלו מספר התפתחויות משמעותיות במערך ההכשרות המקצועיות למבוגרים המופעל על ידי האגף להכשרות במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. מסלול חדש ומהפכני נפתח (המסלול "הירוק"), ובשני מסלולים קיימים חלו שינויים מהותיים (OJT ושוברים). ביחד, השינויים האלו מבשרים על גישה ודרך חדשה בה הולך האגף, במענה לקריאות העולות מהשטח, ובכלל זאת מהמקפצה, לאורך השנים.

המסמך הנוכחי מנתח ומסביר את מהות השינוי שהתחולל, בדגש על מאפייני המסלול הירוק, שמגלם את השינוי בצורה המובהקת ביותר. המסר העיקרי לכלל בעלי העניין – מעסיקים, מוסדות הכשרה, ארגוני חברה אזרחית וכן הלאה – הוא שלא מדובר ב"עסקים כרגיל". בראייתנו, זהו שינוי תפיסה יסודי, שמוביל למערכת אחרת לגמרי מהמנגנון הקיים כיום.

לקריאה >>

לקראת הבחירות הקרובות, פנינו אל המפלגות בבקשה להכליל במצע ובכל שיח עם הציבור, התחייבות למאבק נחוש באבטלה, שיכלול שני צעדים קונקרטיים חיוניים:

א. הקמת משרד תעסוקה שיוקדש באופן בלעדי לטיפול במאות אלפי מובטלי הקורונה, ויכנס תחתיו את כל הגופים הרלוונטיים לעידוד אפקטיבי של תעסוקה במשק.

ב. השקעה ממשלתית גבוהה בהחזרת המובטלים לעבודה באמצעות ליווי וקורסים מקצועיים איכותיים, בשותפות עם מעסיקים, שיאפשרו להם לשוב לעבודה בעולם התעסוקה המשתנה.

לצפייה במסמך הפנייה >>

פנינו אל מנהלת מינהלת הכשרות מקצועיות במשרד האוצר, ד"ר איריס נחמיה, בשם כ-45 ארגונים עסקיים וחברתיים, השותפים במטה המקפצה, עם התייחסות לליקויים שבעינינו קיימים בנוהל, הצענו תיקונים ספציפיים ופירטנו מודלים חלופיים שבראייתנו המנהלת צריכה לקדם.

לקריאה >>

הגשנו אל חברי הצוות הבין-משרדי לקידום התעסוקה, את תמצית ארבעת המודלים היישומיים שאנו מציעים לשילוב של מעסיקים בהכשרות מקצועיות. כל אחד מהמודלים מתאים למעסיקים מסוגים שונים ובעלי צרכים ויכולות שונות.

לצפייה במסמך הפנייה >>

פנינו אל חברי הצוות הבין-משרדי לקידום התעסוקה, בבקשה להציג את הצעתנו לתוכנית לאומית להסבות ולהכשרות מקצועיות למפוטרי הקורונה.

לצפייה במסמך הפנייה >>

פנינו אל חברי ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, כדי לבקש סיוע לקידום מענה מיידי ודחוף למאות אלפי עובדים הזקוקים להכשרה.

בהצעתנו, אנחנו מפרטים שורה של מנגנונים אשר יכולים לתת מענה לצורך הנוכחי במהירות וביעילות.

לצפייה במסמך הפנייה >>

פנינו אל אגף התקציבים במשרד האוצר, כדי להציג את הערותינו לפרק שיפור ההון האנושי בישראל בטיוטת התוכנית הכלכלית לתקציב המדינה הקרוב, אשר פורסמה להערות הציבור.

בהערותינו ביקשנו לפרט דרכים נוספות לשילוב מעסיקים מסוגים שונים בהכשרות וכן לטייב כמה מההצעות שבתוכנית הכלכלית על מנת להבטיח את בניית המנגנונים הנדרשים להוצאה לפועל של הסבות והכשרות מקצועיות באופן האפקטיבי והיעיל ביותר.

לצפייה במסמך הפנייה >> 

פנינו אל ח"כ ישראל כץ, שר האוצר, ח"כ איציק שמולי, שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, כדי להציע מודלים יישומיים שמגשימים את חזונה של ועדת התעסוקה 2030, שהוגשה בימים האחרונים לממשלה, בתחום פיתוח ההון האנושי.

לצפייה במסמך הפנייה >>

פנינו אל מיכל יניב, המטה לביטחון לאומי, בהמשך לקול קורא שפורסם על ידי המטה ב-26 אפריל 2020, כדי להציג את הצעתנו לפעולה בתחום של הכשרות לתעסוקה נוכח משבר הקורונה.

לצפייה במסמך הפנייה >>

פנינו אל ח"כ משה כחלון, שר האוצר, ואל ח"כ אופיר אקוניס, שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, כדי להציע תוכנית ממשלתית נרחבת להסבת המובטלים החדשים למקצועות הנדרשים.

לצפייה במסמך הפנייה >>

אתם הכוח שלנו לשנות!

מקדמים השקעה ממשלתית בפיתוח מיומנויות עובדים. קחו חלק בעשייה משמעותית לתיקון חברתי: