תעסוקה בגיל השלישי

מגדילים את הרף לקיצוץ בקצבאות הזקנה

משנים את חוק הביטוח הלאומי ומאפשרים לעובדים בגיל השלישי להשתכר בכבוד

תומכים ביוזמה? אתם הכוח שלנו לשנות!

יחד נצליח לשנות את חוק הביטוח הלאומי ולאפשר לעובדים בגיל השלישי להתפרנס בכבוד:

שותפים לפרויקט: עמותת והדרת-הכוח השלישי

מגמות הזדקנות האוכלוסייה והשיפור המתמיד בבריאות בגילאים מבוגרים משפיעים באופן ישיר על התעסוקה בגיל השלישי. האוכלוסייה שמעבר לגיל הפרישה גדולה ובריאה יותר מאי פעם, ונוטלת חלק פעיל ומשמעותי בחברה הישראלית ובמקומות העבודה. רובם של המגיעים לגיל הפרישה ממשיכים לעבוד לפחות זמן מה אחרי זכאותם לפרישה. האילוץ הכלכלי הוא מרכיב חשוב בהחלטה זו: אחד מכל חמישה אזרחים ותיקים חי בעוני, השיעור הגבוה ביותר בקרב המדינות המפותחות. רבים אחרים מצליחים להימנע מעוני רק בזכות המשך העבודה, שמאפשרת להם לכסות את הפער שנובע מקצבאות הזקנה הנמוכות וכיסוי פנסיוני לקוי. ברור כי ישנם גם רבים שבוחרים להמשיך לעבוד מתוך סיפוק ורצון להישאר פעילים. המדיניות הממשלתית אינה ערוכה לכך, אינה מעודדת תעסוקת מבוגרים, ובמקרים מסוימים אף מציבה לה מכשול.

העיוות של חוק ביטוח לאומי

רמת השכר של עובדים אחרי גיל הפרישה נמוכה מאוד, וממחקר שערכנו עולה שישנם מספר גורמים לכך, בהם העדפה למשרות חלקיות בגילאים אלו; אפליה על רקע גיל; חוסר בתמריצים למעסיקים להעסיק עובדים בגיל השלישי והמדיניות הנוכחית בנושא קצבאות הזקנה.

כיום, בתקופה שבין גיל הפרישה לגיל 70 ("הגיל המותנה"), הכנסה מעבודה מביאה לקיצוץ קצבת הזקנה ואף לביטולה בפועל: קצבת הזקנה מופחתת בהיקף של 60% מהכנסה מעבודה מעל 6,014 ש"ח. מדיניות זו, המוכתבת בחוק ביטוח לאומי, יוצרת תמריץ שלילי לעבודה בהיקף משמעותי בגיל זה.

המדיניות הנוכחית מפלה נגד אנשים עובדים: בעלי הכנסות גבוהות ממקורות אחרים כמו פנסיה, נכסים או הון, מקבלים קצבה מלאה, ולא משנה מה גובה ההכנסות שלהם.

אתם הכוח שלנו לשנות!

תומכים ביוזמה?

יחד נצליח לשנות את חוק הביטוח הלאומי ולאפשר לעובדים בגיל השלישי להתפרנס בכבוד:

שתפו בסושיאל!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
עובדים בגיל השלעובדות בגיל השלישי נמצאות בסדנהישי
עובדת בגיל השלישי נמצא בסדנת תעסוקה בגיל השלישי

צילום: שרון הורוביץ

עובד בגיל השלישי נמצא בסדנת תעסוקה בגיל השלישי

121 מוביל לשינוי

בשותפות עם עמותת "והדרת – הכוח השלישי", אנו מקדמים הסרת חסמים המונעים גידול בתעסוקת מבוגרים: גיבשנו הצעה לשינוי הכללים הנוגעים לקצבת זקנה בין גיל הפרישה לגיל הזכאות. במקביל אנו מפתחים הצעה לתמריצים ממשלתיים שיעודדו תעסוקת מבוגרים. בהמשך נפעל לביטול חובת הפרישה בגיל מסוים כדי לאפשר לעובדים המעוניינים ומסוגלים להמשיך בעבודתם ללא מגבלת גיל.

מטרותינו הן כי בתוך שנתיים:

  1. ישונה חוק הביטוח הלאומי, והרף לקיצוץ בקצבאות הזקנה יגדל באופן משמעותי, ויאפשר לאנשים עובדים בגיל השלישי להתקיים בכבוד.
  2. תתקבל תכנית ממשלתית שתעניק תמריצים למעסיקים להעסקת בני ובנות הגיל השלישי.

תומכים ביוזמה? אתם הכוח שלנו לשנות!

יחד נצליח לשנות את חוק הביטוח הלאומי ולאפשר לעובדים בגיל השלישי להתפרנס בכבוד:

דרכי העבודה של המנוע לשינוי חברתי

בניית ההצעות שלנו לשינויי מדיניות נעשית בתהליך המשתף ומגייס בעלי עניין בנושא זה: מעסיקים, ארגונים חברתיים, מומחים בתחום הזה מהפרופסיה ומהאקדמיה, וגורמים ממשלתיים המעורבים בתחום זה. אנו מאמינים כי תהליך ששואב מהידע של כלל הגורמים ומגייס אותם לנושא, יבטיח הן את גיבוש ההצעות הנכונות והמתאימות ביותר, והן את גיוס הכוחות הנדרשים לשינוי. ההצעות שאנו בונים מבוססים על הניסיון בתחום זה בעולם ועל הדוגמאות שעובדות בתחום זה ביחס לאוכלוסיות מיוחדות אחרות בישראל, והן נבנות תוך הסתכלות על כלל צורכי המשק והחברה הישראלית. 

בשלב זה אנו עובדים על גיוס מומחים בתחום, בעלי עניין ומקבלי החלטות כדי לקדם את הצעתנו להעלאת הרף להפחתת קצבת הזקנה.

חושבים על דרכים נוספות לקידום תעסוקה בגיל השלישי?

שתפו אותנו בתגובה: