בידיים טובות: המטה להשקעה בגיל הרך

משקיעים בגיל הרך

מקדמים הכשרות מקצועיות למחנכות-מטפלות ומבטיחים חינוך איכותי לגילאי לידה עד שלוש

קידום חינוך ציבורי איכותי לגילאי לידה עד שלוש הוא אחד האתגרים החשובים שעומדים בפני מדינת ישראל. כדי להניח בסיס ולהניע תהליך שיאפשר הגעה לחזון זה, אנו מבקשים לקדם כיעד ראשון השקעה ממשלתית בהכשרת כל נשות הצוות במעונות היום והמשפחתונים לאורך כמה שנים.

כיום, רוב נשות החינוך לגיל הרך, כולל העובדות במעונות ובמשפחתונים המסובסדים, אינן עוברות את ההכשרה הנדרשת על מנת להתמודד עם תפקידן המאתגר. התוצאה מורגשת הן בטיפול בילדים והן בשיעור תחלופה הגבוה מאד של נשות הצוות במסגרות לגיל הרך.

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

אתם הכוח שלנו לשנות!

יחד נבטיח חינוך איכותי לגילאי לידה עד שלוש

חשיבות הכשרת מחנכות-מטפלות

הטיפול בפעוט בשלוש השנים הראשונות לחייו משפיעים עליו לאורך כל חייו בצורה משמעותית. חוקרים רבים טוענים שלנסיבות החיים בשנים אלו יש השפעה גדולה יותר מאשר כל תקופה אחרת  בחיים. המחנכות-מטפלות הן המבוגרות שיוצרות את מציאות חייהם של הפעוטות במשך עשרות שעות בשבוע. התנהגותן וכישוריהן הן בעלות השפעה ניכרת על כל פעוט ופעוטה, שבדור הבא יהיו הבוגרים שיובילו את החברה בישראל.

המחקר גם מראה שלטיפול איכותי בשנים הראשונות יש השפעה גדולה במיוחד על ההתפתחות הקוגניטיבית של ילדים ממשפחות שחיות בעוני. לכן, השקעה במטפלות היא גם כלי משמעותי לצמצום פערים חברתיים. לאור החשיבות העצומה של המקצוע, יש דחיפות עליונה לדאוג להכשרת נשות החינוך לגיל הרך באופן איכותי ומותאם לצרכים בשטח. ההזנחה המתמשכת בתחום זה הינה מחדל חמור, שהשפעותיו מרחיקות לכת וארוכות טווח.

121 מוביל לשינוי

לפי ההערכות של הארגונים הגדולים המפעילים מעונות יום מסובסדים, הרוב המכריע של העובדות במעונות לא עברו כל הכשרה המוכרת על ידי המדינה. סביר להניח שהמצב אצל מפעילים קטנים, ואצל מעונות לא מוכרים, הינו עוד יותר גרוע.

בפועל, כישוריהן של רוב המטפלות מתבססים רק על התנסות בעבודה, חונכות ממטפלות ותיקות, והדרכות שהן מקבלות מהמעסיק. הדרכות אלו ניתנות על פי שיקול דעת מפעיל המעון ומתוך התקציב הכללי שלו, כיוון שהממשלה אינה מקצה מימון מינימלי להכשרות ולהדרכת נשות צוות. 

בחודשים האחרונים גיבשנו הצעה ראשונית לתוכנית ממשלתית להכשרה פרקטית ורלבנטית לכל נשות המקצוע במעונות היום. בימים אלו אנו מקימים שותפות של ארגונים, פעילים ומומחים, אשר תוביל מהלך ציבורי ופוליטי כדי לדאוג לחינוך איכותי לגילאי לידה עד שלוש.

מטרתנו היא כי תוקם בשנה הקרובה מערכת ייעודית להכשרת נשות המקצוע תוך כדי עבודה:

  1. נשות החינוך לגיל הרך יעברו רצף של תהליכי הכשרה לאורך זמן, ותינתן להן הכרה רשמית במיומנויות שירכשו באופן מצטבר.
  2. ההכשרות יתקיימו בשעות העבודה, ונשות המקצוע יקבלו עליהן שכר מלא במימון ממשלתי.
  3. הקורסים יתוכננו ויבוצעו בשיתוף פעולה בין המעסיק לבין גוף ההכשרה.
  4. כל גוף מוסמך (בדגש על תכניות אקדמיות לחינוך לגיל הרך) יוכל לפתח ולבצע תכניות הכשרה, בהתאמה לצרכי נשות המקצוע והמעסיקים.
  5. ההכשרות שיבוצעו ילוו בפיקוח ותימדד איכותן באמצעות שימוש בכלים עקיפים המקובלים בעולם, כמו תצפיות ישירות על הילדים במעונות.

הצעות המדיניות שלנו

דרך העבודה

מחקר השטח שערכנו, נעשה בתהליך המשתף ומגייס בעלי עניין בנושא זה: מנהלי מעונות יום, מוסדות המתמחים בהכשרת מטפלות, מומחים בתחום מהפרופסיה ומהאקדמיה וארגונים חברתיים.

אנו מאמינים כי תהליך ששואב מהידע של כלל הגורמים ומגייס אותם לנושא, מבטיח קבלת תמונת מצב רחבה ומדויקת, מאפשר את גיבוש ההצעות המתאימות ביותר, ומגייס את הכוחות בשטח הנדרשים לשינוי. על כן, אנו ממשיכים כעת במחקר ובפיתוח הצעתנו עם כלל הגורמים, והם מצטרפים גם לשלב הבא של עבודה עם הדרג המקצועי הממשלתי ועם הדרג הפוליטי כדי להניע את השינוי ולהבטיח חינוך ציבורי איכותי לגילאי לידה עד שלוש.

מטרתנו היא להבטיח השקעה ממשלתית של כמה עשרות מיליוני שקלים בשנה, שתאפשר להכשיר אלפי נשות מקצוע בשנה. כתוצאה, תשופר דרמטית איכות החינוך והטיפול במאות אלפי פעוטות, ישופר המעמד המקצועי של המחנכות-מטפלות והאופק התעסוקתי שלהן, וייווצר בסיס כוח אדם מקצועי להרחבת חינוך חינם מגיל לידה.

תקשורת

כנסים


שותפים לפרויקט

תרומה ל-121 משמעה השקעה אישית שלך בעתיד המדינה ובתשתיות החברתיות שלה.

תעסוקה, בריאות, חינוך, דיור ורווחה הן התשתיות החברתיות של המדינה. חיזוק משמעותי שלהן יושג באמצעות שורה ארוכה של חוקים וצעדים ממשלתיים. כדי להניע החלטות אלה, דרוש גוף מקצועי שמתמחה ביצירת מהלכים אסטרטגיים ולחץ ציבורי משמעותי על הממשלה והכנסת. 

כאן אנחנו נכנסים לתמונה! התרומות שלכם מאפשרות לנו לגייס שותפים, לחקור ולפתח הצעות מדיניות ולשכנע מקבלי ההחלטות לפעול בשורה של יעדים חברתיים, שישנו את החיים של מאות אלפים. קראו עוד »

חושבים על דרכים נוספות לקידום חינוך איכותי לגיל הרך?

שתפו אותנו בתגובה: