המטה לקידום תעסוקתי - לא משאירים אף מובטל מאחור

הצעת הארגונים החברתיים לתמיכה במובטלים

לקראת סוף מתווה החל״ת (שנמשך ממרץ 2020 ועד יוני 2021), התאגדו עשרות ארגונים חברתיים, המייצגים אוכלוסיות מגוונות (הרשימה המלאה למטה), והקימו את "המטה לקידום תעסוקתי". יחד גיבשנו והצענו לממשלת בנט-לפיד החדשה מתווה למדיניות תעסוקה חברתית, שגם תייצר תמריצים מיידיים לחזרה לעבודה למי שיכול וגם תבטיח סיוע ליצירת אופק תעסוקתי למי שזקוק לכך.

ארגוני "המטה לקידום תעסוקתי" מאמינים כי קיצוצים גורפים של דמי האבטלה לקבוצות שלמות אינם הוגנים או סבירים נכון ליולי 2021, בו המשק טרם התאושש מפגיעת הקורונה וישנם מאות אלפי מובטלים שעדיין לא מצליחים למצוא עבודה. שכן, סנקציות כספיות ופגיעה בהכנסותיהם של מובטלים אינן פתרון קסם שייצור יש מאין משרות שאינן קיימות.

הנתיב לחזרה לתעסוקה מלאה מחייב פעולה אסטרטגית, המשלבת מגוון רחב של כלים וממשיכה להגן על מי שאינם מסוגלים למצוא עבודה, תוך דחיפה חכמה ומדויקת לאלה שיכולים לעשות זאת.

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

אתם הכוח שלנו לשנות!

יחד נבטיח מתווה חברתי

התוכנית של שר האוצר ליברמן, שאושרה בכנסת בסוף יוני 2021 וביטלה את דמי האבטלה באופן גורף לבני 45 ומטה, שמטה את הקרקע מתחת לרגליהם של רבבות מובטלים ועלולה לפגוע בהם באופן קשה ומתמשך.

אנו דורשים:

  1. הגעה לכל מובטל/ת – בדיקת הרקע והאפשרויות של כל מי שרשומים כמחפשי עבודה ומתן הצעות עבודה ההולמות את כישוריהם ויכולותיהם או הכשרות מקצועיות שיסייעו להם להשתלב בעבודה בהמשך. למי שאין אפשרות להציע עבודה או הכשרה – יש להמשיך לתת דמי האבטלה.
  2. ביטול ההקלות בדמי האבטלה רק כאשר באזור ובקבוצת הגיל של המובטל/ת ירד שיעור האבטלה מתחת ל-7.5% – זאת כיוון שהשיעור הכולל של מספר המובטלים לא מביא בחשבון הבדלים משמעותיים אלה.
  3. עובדים בני 67 ומעלה שפוטרו או הוצאו לחל"ת וטרם הוחזרו לעבודה – ימשיכו לקבל מענק הסתגלות עד ששיעור האבטלה בקבוצה הגיל והאזור שלהם ירד מתחת ל-7.5%, ולא רק עד סוף ספטמבר במתווה מקוצץ, כפי שהוחלט. למי מהם שלא תימצא עבודה חדשה יש לדאוג לפתרון ארוך טווח.
  4. היתר קבוע לכפל קצבאות – יש לבטל באופן קבוע את האיסור על כפל קצבאות, כך שמובטלים מקבלי קצבאות קיום (נכות, מזונות, קצבת אזרח ותיק וכדומה) יוכלו לקבל דמי אבטלה מלאים. הכנסת האריכה את ההיתר הזה רק עד סוף 2021.
  5. דמי אבטלה מלאים למשתתפים בהכשרה מקצועית – יש לבטל באופן קבוע את הקיזוז של 30% מדמי האבטלה למשתתפים בקורסי הכשרה. הכנסת האריכה את השהיית הקיזוז רק עד סוף 2021.

עדכוני פעילות:

ההתגייסות שלכם למאבק שהובלנו ביחד עם כל ארגוני המטה לקידום תעסוקתי נשאה פרי!
 
בחוק שעבר היום במליאת הכנסת הוחזרו המענקים למובטלים בני 67 ומעלה, אך רק לתקופה מוגבלת של שלושה חודשים, בסכומים מקוזזים של 90%, 80% ו-70% (יולי-ספטמבר).
 
האכזבה הגדולה היא שהכנסת ביטלה לחלוטין את דמי האבטלה לבני 45 ומטה באופן גורף.
 
בעקבות השינויים שהכניסו בחקיקה (שכוללים גם דמי לידה ליולדות ומענק למעסיקי בעלי מוגבלות), השרים הכריזו היום כי יש לנו "ממשלה חברתית” שמובילה "דאגה לחלשים וחסרי ישע”. האומנם? ציפינו ליותר.
 
לפחות עכשיו, ודחוף, אנו מצפים שהממשלה תעבוד עם המובטלים – הצעירים והמבוגרים – כדי להחזיר לעבודה את כולם, עד האחרון שמעוניין.
 
למרות שעשינו את כל המאמצים במאבק הזה, לא הצלחנו להשיג את כל היעדים שהצבנו. מה שכן קרה במהלכו, זה שהצלחנו לשנות את את השיח הציבורי על היקף ועומק האבטלה באמצעות פרסומים מגוונים בכל אמצעי התקשורת, שסוף סוף התעוררו והראו את הפנים האמיתיות של האבטלה.
 
חשובות במיוחד ומשנות שיח היו שתי כתבות שעשה ציון נאנוס בחדשות 12, בהן הוא הביא את סיפורם של לאה קלוגמן ושל יהונתן סבן.
 
מה הלאה?
 
נמשיך לדרוש מהממשלה לשנות את החוק למתווה הדיפרנציאלי שגיבשנו, ולכל הפחות להשקיע בדחיפות ביצירת מקומות עבודה ובהרבה יותר הכשרות מקצועיות ותוכניות תעסוקה, כמו גם במנגנון נכון יותר לדמי קיום בזמן הכשרות.
 
הגיעה השעה למדיניות אבטלה פעילה של הממשלה, ולא רק לדיבורים על דמי אבטלה כן או לא. ההתמקדות בדמי אבטלה בלבד פוטרת את הממשלה מאחריות, משרתת את המעסיקים החזקים ומדרדרת את המובטלים לחיים בעוני.
 
מקווים ומצפים לסיוע שלכן הלאה! תישארו איתנו.
 
לעשרות אלפי בני 67 ומעלה עדיין אין עבודה.
 
המתווה שמציע ישראל כ"ץ מפלה את בני הגיל השלישי ולא מספק להם סיוע ראוי: כ"ץ מציע להמשיך במענק מקוצץ רק בחודשים יולי-אוגוסט, בעוד שלמפוטרים מתחת לגיל 67 מוצע להאריך עד סוף אוקטובר ללא קיצוץ כלל.
 
אנו דורשים:
 
עובדים בני 67 ומעלה שפוטרו או הוצאו לחל"ת וטרם הוחזרו לעבודה – ימשיכו לקבל מענק הסתגלות עד ששיעור האבטלה בקבוצת הגיל והאזור שלהם ירד מתחת ל-7.5%.
 
לא משנה מי יהיה שר האוצר, הוא יהיה חייב להעביר חקיקה חדשה שתסייע למפוטרים המבוגרים.
 

סוף יוני 2021 בפתח, והממשלה עדיין לא החליטה!

בתגובה להצעות שהועלו לאחרונה במשרדי הממשלה השונים לגבי המשך תשלום דמי האבטלה, גיבשנו ב-121 יחד עם עשרות ארגונים חברתיים, מתווה אלטרנטיבי לתמיכה במובטלים.

כנס ההשקה, בו הצגנו את הצעתנו לתמיכה במובטלים, התקיים בזום ושודר בפייסבוק לייב.

 
בעקבות דיוני הממשלה בנושא תוכנית הסיוע למובטלים, פנינו אל שר האוצר ישראל כ"ץ, כדי לדון בהצעתנו.
לקראת מועד סיום ההקלות למובטלים ולעובדים בחל"ת, עשרות ארגוני חברה אזרחית הקימו את "המטה לקידום תעסוקתי" וגיבשו מתווה מדיניות תעסוקה אלטרנטיבי להצעות שעלו עד כה במשרדי הממשלה. המתווה מייצר תמריצים מיידיים לחזרה לעבודה למי שיכול ומבטיח סיוע ליצירת אופק תעסוקתי למי שזקוק לכך.

תקשורת

שותפים במטה לקידום תעסוקתי

תרומה ל-121 משמעה השקעה אישית שלך בעתיד המדינה ובתשתיות החברתיות שלה.

תעסוקה, בריאות, חינוך, דיור ורווחה הן התשתיות החברתיות של המדינה. חיזוק משמעותי שלהן יושג באמצעות שורה ארוכה של חוקים וצעדים ממשלתיים. כדי להניע החלטות אלה, דרוש גוף מקצועי שמתמחה ביצירת מהלכים אסטרטגיים ולחץ ציבורי משמעותי על הממשלה והכנסת. 

כאן אנחנו נכנסים לתמונה! התרומות שלכם מאפשרות לנו לגייס שותפים, לחקור ולפתח הצעות מדיניות ולשכנע מקבלי ההחלטות לפעול בשורה של יעדים חברתיים, שישנו את החיים של מאות אלפים. קראו עוד »