המטה לקידום תעסוקתי - לא משאירים אף מובטל מאחור

הצעת הארגונים החברתיים לתמיכה במובטלים

לקראת סוף מתווה החל״ת (שנמשך ממרץ 2020 ועד דצמבר 2021), התאגדו עשרות ארגונים חברתיים, המייצגים אוכלוסיות מגוונות, והקימו את "המטה לקידום תעסוקתי". יחד גיבשנו והצענו לממשלת בנט-לפיד מתווה למדיניות תעסוקה חברתית, שגם תייצר תמריצים מיידיים לחזרה לעבודה למי שיכול וגם תבטיח סיוע ליצירת אופק תעסוקתי למי שזקוק לכך.

ארגוני "המטה לקידום תעסוקתי" מאמינים כי קיצוצים גורפים של דמי האבטלה לקבוצות שלמות אינם הוגנים או סבירים נכון לספטמבר 2021, בו המשק טרם התאושש מפגיעת הקורונה וישנם מאות אלפי מובטלים שעדיין לא מצליחים למצוא עבודה. שכן, סנקציות כספיות ופגיעה בהכנסותיהם של מובטלים אינן פתרון קסם שייצור יש מאין משרות שאינן קיימות.

הנתיב לחזרה לתעסוקה מלאה מחייב פעולה אסטרטגית, המשלבת מגוון רחב של כלים וממשיכה להגן על מי שאינם מסוגלים למצוא עבודה, תוך דחיפה חכמה ומדויקת לאלה שיכולים לעשות זאת.

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

אתם הכוח שלנו לשנות!

יחד נבטיח מתווה חברתי

התוכנית של שר האוצר ליברמן, שאושרה בכנסת בסוף יוני 2021 וביטלה את דמי האבטלה באופן גורף לבני 45 ומטה, שמטה את הקרקע מתחת לרגליהם של רבבות מובטלים ועלולה לפגוע בהם באופן קשה ומתמשך.

אנו דורשים:

 1. הגעה לכל מובטל/ת – בדיקת הרקע והאפשרויות של כל מי שרשומים כמחפשי עבודה ומתן הצעות עבודה ההולמות את כישוריהם ויכולותיהם או הכשרות מקצועיות שיסייעו להם להשתלב בעבודה בהמשך. למי שאין אפשרות להציע עבודה או הכשרה – יש להמשיך לתת דמי האבטלה.
 2. גיבוש ויישום תוכנית ממשלתית דחופה לתמיכה בתעסוקה של בני 67 ומעלה – להרחיב משמעותית את שירותי הליווי והתמיכה הניתנים היום, להציע תמריצים כספיים למעסיקים פרטיים, ליצור עבודות מיועדות בשירות הציבורי לבני 67 ומעלה, לעודד ולתמוך ביוזמות בגיל השלישי, להאריך את תוקפם של מענקי הסתגלות כאמצעי גישור זמני – עד לגיבושה והפעלתה של תוכנית זו.
 3. היתר קבוע לכפל קצבאות – יש לבטל באופן קבוע את האיסור על כפל קצבאות, כך שמובטלים מקבלי קצבאות קיום (נכות, מזונות, קצבת אזרח ותיק וכדומה) יוכלו לקבל דמי אבטלה מלאים. הכנסת האריכה את ההיתר הזה רק עד סוף 2021.
 4. דמי אבטלה מלאים למשתתפים בהכשרה מקצועית – יש לבטל באופן קבוע את הקיזוז של 30% מדמי האבטלה למשתתפים בקורסי הכשרה. הכנסת האריכה את השהיית הקיזוז רק עד סוף 2021.

עדכוני פעילות:

תקציב המדינה עבר, ועשינו כל שביכולתנו כדי לקדם נושאים חשובים, אך אין לנו בשורות משמחות.

מענק הסתגלות לבני 67 ומעלה:

למרות שיזמנו כתבות רבות בתקשורת בנושא, נתקלנו בסירוב מוחלט בנושא הארכת מענק ההסתגלות, שהוביל משרד האוצר. לצערנו, גם השרים החברתיים וגם חברי הכנסת החברתיים לא התגייסו לטיפול בנושא.

היינו במגעים ובפגישות עם המשרד לשוויון חברתי, ביטוח לאומי ואשל-ג׳וינט כדי שלכל הפחות יוצע באופן פרואקטיבי סיוע פרטני לכל אחד מ-19,000 מפוטרי הקורונה המבוגרים שטרם חזרו לעבוד. קיבלנו הבטחות רבות בנושא, אך טרם נעשה דיוור ישיר כפי שהובטח, ואנו ממשיכים לקדם את הבקשה מול השרה לשוויון חברתי.

דמי אבטלה למקבלי קצבאות:

הנושא לא נכנס לחוק ההסדרים, אך עדיין אנו עובדים כדי לקדמו מול כל הגורמים. גייסנו לסוגיה את שר הרווחה, השרה לשוויון חברתי, מנכ"ל הביטוח הלאומי וחברי כנסת, אך כולם מוכנים לפעול רק לאחר העברת התקציב.

 

היו לנו הישגים חשובים:

 • כ-40,000 מובטלים מקבלי קצבאות קיבלו דמי אבטלה מלאים בהיקף של 700 מיליון שקלים, בזכות השעיית האיסור על כפל קצבאות.

 • כ-70,000 מפוטרים בני 67 ומעלה קיבלו מענקי הסתגלות בהיקף מצטבר של 1.5 מיליארד שקלים.

 • הממשלה אימצה מודלים שפיתחנו להכשרות מקצועיות איכותיות במימון המדינה.

 • הוקצה תקציב תקדימי של 1.5 מיליארד שקלים להכשרות מקצועיות.

 • המשתתפים בהכשרות מקצועיות מקבלים דמי אבטלה מלאים עד דצמבר 2021.

 

תודה גדולה לשותפינו

אנו מודים למאות המתנדבים שפנו אלינו בעקבות הפרסומים וממשיכים לסייע לנו להעלות את המודעות הציבורית לבעיות הקשות בשטח. החשיפה התקשורתית אינה קלה, אך היא כלי חשוב בתהליך. רוב הכתבות שקידמנו גרמו לשרי הממשלה להגיב מיד ולהצהיר שיטפלו בבעיה, וכך היה.

תודה גדולה גם לארגונים השותפים ב״מטה לקידום תעסוקתי״, שסייעו והשתתפו בדיונים ובניסוח ההצעות שהוגשו לממשלה לאורך החודשים האחרונים.

 

מה הלאה?

נכון, היו לנו הישגים חשובים, אך מאות אלפי אזרחיות ואזרחים עדיין לא התאוששו ממשבר הקורונה. האתגרים האמיתיים של הממשלה יהיו הטיפול בעוני וצמצום הפערים החברתיים שהחריפו בעקבותיו.

 • נמשיך לדרוש מהממשלה להשקיע ביצירת מקומות עבודה ובהרבה יותר הכשרות מקצועיות ותוכניות תעסוקה, כמו גם במנגנון נכון יותר לדמי קיום בזמן הכשרות.

 • נמשיך לדרוש פתרון ארוך טווח עבור המפוטרים המבוגרים. למעלה מ-19,000 בני 67 ומעלה טרם מצאו תעסוקה. לרובם המכריע אין הכנסה נוספת מלבד קצבת הזקנה, והמשמעות היא דחיקתם לחיי עוני ומצוקה.

 • נמשיך לדרוש את תיקון העיוות בחוק הביטוח הלאומי, שמונע מממפוטרים מקבלי קצבאות קיום לקבל אבטלה מלאים. עיוות זה תוקן, כאמור, זמנית בשיא הקורונה, אך הוראת השעה תפקע בסוף 2021.

 • נמשיך לדרוש דמי אבטלה מלאים למשתתפים בהכשרה מקצועית. יש לבטל באופן קבוע את הקיזוז של 30% מדמי האבטלה למשתתפים בקורסי הכשרה. השהיית הקיזוז תסתיים בסוף 2021.

 • נמשיך לפעול לאיתור מקורות מימון כדי להוביל מהלך ארוך טווח לקידום העלאת קצבת הזקנה.

 

אנחנו זקוקים למתנדבים נוספים כדי להצליח!

רוצים לקחת חלק בפעילות? מוכנים להתראיין לתקשורת? להגיע לדיונים בכנסת?

פנו אלינו לטלפון מס' 03-3810121 או למייל: [email protected]

פנינו אל ח"כ אביגדור ליברמן, שר האוצר, ח״כ מאיר כהן, שר הרווחה והשירותים החברתיים, ח״כ מירב כהן, השרה לשוויון חברתי, ח״כ אורנה ברביבאי, שרת הכלכלה והתעשייה, בבקשה כי יפעלו לסייע באופן הדחוף ביותר למובטלים בני 67 ומעלה בעקבות משבר הקורונה.

נכון לסוף אוגוסט, 19 אלף אנשים בגילאים אלה, שעבדו לפרנסתם לפני משבר הקורונה, טרם מצאו תעסוקה ועומדים בפני סיום קבלת "מענקי הסתגלות" בסוף ספטמבר. כיוון שלרובם המכריע אין הכנסה נוספת מלבד קצבת הזקנה, המשמעות היא דחיקתם לחיי עוני ומצוקה.

אנו קוראים לממשלה לגבש וליישם תוכנית ממשלתית דחופה לתמיכה בתעסוקה של בני 67 ומעלה.

לפנייה המלאה >>

פנינו אל ח"כ אביגדור ליברמן, שר האוצר, ח״כ מאיר כהן, שר הרווחה והשירותים החברתיים, ח״כ מירב כהן, השרה לשוויון חברתי, ח״כ אורנה ברביבאי, שרת הכלכלה והתעשייה, בבקשה כי יפעלו לתיקון עיוות הקיים בחוק ביטוח לאומי, שמונע קבלת דמי אבטלה מלאים ממפוטרים מקבלי קצבאות קיום.

עיוות זה תוקן זמנית בתקופת הקורונה, אך הוראת השעה תפקע בסוף 2021. לכן, מדובר בתיקון דחוף שיש להכניס לחוק ההסדרים הקרוב.

לקיחת דמי האבטלה ממובטלים שמקבלים קצבאות קיום אינה הוגנת ופוגעת בהן באופן קשה ולא מידתי. מדיניות זו אף מפלה אותם לעומת מובטלים אחרים, כפי שהסברנו בפניה המלאה.

לפנייה המלאה >>

ההתגייסות שלכם למאבק שהובלנו ביחד עם כל ארגוני המטה לקידום תעסוקתי נשאה פרי!
 
בחוק שעבר היום במליאת הכנסת הוחזרו המענקים למובטלים בני 67 ומעלה, אך רק לתקופה מוגבלת של שלושה חודשים, בסכומים מקוזזים של 90%, 80% ו-70% (יולי-ספטמבר).
 
האכזבה הגדולה היא שהכנסת ביטלה לחלוטין את דמי האבטלה לבני 45 ומטה באופן גורף.
 
בעקבות השינויים שהכניסו בחקיקה (שכוללים גם דמי לידה ליולדות ומענק למעסיקי בעלי מוגבלות), השרים הכריזו היום כי יש לנו "ממשלה חברתית” שמובילה "דאגה לחלשים וחסרי ישע”. האומנם? ציפינו ליותר.
 
לפחות עכשיו, ודחוף, אנו מצפים שהממשלה תעבוד עם המובטלים – הצעירים והמבוגרים – כדי להחזיר לעבודה את כולם, עד האחרון שמעוניין.
 
למרות שעשינו את כל המאמצים במאבק הזה, לא הצלחנו להשיג את כל היעדים שהצבנו. מה שכן קרה במהלכו, זה שהצלחנו לשנות את את השיח הציבורי על היקף ועומק האבטלה באמצעות פרסומים מגוונים בכל אמצעי התקשורת, שסוף סוף התעוררו והראו את הפנים האמיתיות של האבטלה.
 
חשובות במיוחד ומשנות שיח היו שתי כתבות שעשה ציון נאנוס בחדשות 12, בהן הוא הביא את סיפורם של לאה קלוגמן ושל יהונתן סבן.
 
מה הלאה?
 
נמשיך לדרוש מהממשלה לשנות את החוק למתווה הדיפרנציאלי שגיבשנו, ולכל הפחות להשקיע בדחיפות ביצירת מקומות עבודה ובהרבה יותר הכשרות מקצועיות ותוכניות תעסוקה, כמו גם במנגנון נכון יותר לדמי קיום בזמן הכשרות.
 
הגיעה השעה למדיניות אבטלה פעילה של הממשלה, ולא רק לדיבורים על דמי אבטלה כן או לא. ההתמקדות בדמי אבטלה בלבד פוטרת את הממשלה מאחריות, משרתת את המעסיקים החזקים ומדרדרת את המובטלים לחיים בעוני.
 
מקווים ומצפים לסיוע שלכן הלאה! תישארו איתנו.
 
לעשרות אלפי בני 67 ומעלה עדיין אין עבודה.
 
המתווה שמציע ישראל כ"ץ מפלה את בני הגיל השלישי ולא מספק להם סיוע ראוי: כ"ץ מציע להמשיך במענק מקוצץ רק בחודשים יולי-אוגוסט, בעוד שלמפוטרים מתחת לגיל 67 מוצע להאריך עד סוף אוקטובר ללא קיצוץ כלל.
 
אנו דורשים:
 
עובדים בני 67 ומעלה שפוטרו או הוצאו לחל"ת וטרם הוחזרו לעבודה – ימשיכו לקבל מענק הסתגלות עד ששיעור האבטלה בקבוצת הגיל והאזור שלהם ירד מתחת ל-7.5%.
 
לא משנה מי יהיה שר האוצר, הוא יהיה חייב להעביר חקיקה חדשה שתסייע למפוטרים המבוגרים.
 

סוף יוני 2021 בפתח, והממשלה עדיין לא החליטה!

בתגובה להצעות שהועלו לאחרונה במשרדי הממשלה השונים לגבי המשך תשלום דמי האבטלה, גיבשנו ב-121 יחד עם עשרות ארגונים חברתיים, מתווה אלטרנטיבי לתמיכה במובטלים.

כנס ההשקה, בו הצגנו את הצעתנו לתמיכה במובטלים, התקיים בזום ושודר בפייסבוק לייב.

 
בעקבות דיוני הממשלה בנושא תוכנית הסיוע למובטלים, פנינו אל שר האוצר ישראל כ"ץ, כדי לדון בהצעתנו.
לקראת מועד סיום ההקלות למובטלים ולעובדים בחל"ת, עשרות ארגוני חברה אזרחית הקימו את "המטה לקידום תעסוקתי" וגיבשו מתווה מדיניות תעסוקה אלטרנטיבי להצעות שעלו עד כה במשרדי הממשלה. המתווה מייצר תמריצים מיידיים לחזרה לעבודה למי שיכול ומבטיח סיוע ליצירת אופק תעסוקתי למי שזקוק לכך.

תקשורת

שותפים במטה לקידום תעסוקתי

תרומה ל-121 משמעה השקעה אישית שלך בעתיד המדינה ובתשתיות החברתיות שלה.

תעסוקה, בריאות, חינוך, דיור ורווחה הן התשתיות החברתיות של המדינה. חיזוק משמעותי שלהן יושג באמצעות שורה ארוכה של חוקים וצעדים ממשלתיים. כדי להניע החלטות אלה, דרוש גוף מקצועי שמתמחה ביצירת מהלכים אסטרטגיים ולחץ ציבורי משמעותי על הממשלה והכנסת. 

כאן אנחנו נכנסים לתמונה! התרומות שלכם מאפשרות לנו לגייס שותפים, לחקור ולפתח הצעות מדיניות ולשכנע מקבלי ההחלטות לפעול בשורה של יעדים חברתיים, שישנו את החיים של מאות אלפים. קראו עוד »