מענק הסתגלות לבני 67 ומעלה

המענק הוארך עד יוני 2021

הממשלה נענתה לקריאתכם והחליטה על מענק חודשי למפוטרים המבוגרים

כ-150 אלף מבוגרים מעל גיל 67 עבדו עד למשבר הקורונה, ורבים מאד מהם הוצאו לחל״ת או פוטרו. לפי חוק הביטוח הלאומי, הם לא היו זכאים לדמי אבטלה, אלא לקצבת אזרח ותיק בלבד, שעומדת כיום על כ-2,200 ₪ בלבד ואינה מאפשרת באמת קיום בסיסי.

8,500 המיילים ששלחתם מיד אחרי התחלת ההסגר במרץ לראש הממשלה ולשרי האוצר והעבודה הביאו את הממשלה להחליט על מענק למפוטרים המבוגרים! בערב ליל הסדר התחילה הפקדת המענקים לחשבונות הבנק. 

בהמשך, בעקבות עבודתנו יחד עם פעילות ופעילים רבים וארגונים חברתיים נוספים, המענק הוארך שוב ושוב, והוא יהיה בתוקף עד יוני 2021. 

אתם הכוח שלנו לשנות!

דורשים סיוע מתמשך למפוטרים מעל גיל 67

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

עדכוני פעילות:

כבר חודשים, מאז פרוץ הקורונה, שאנחנו טוענים שמגיע למפוטרים בני ה-67 ומעלה פיצוי על אובדן העבודה שלהם, בדומה למפוטרים צעירים יותר.

היום, לאחר מאבק ממושך ולמעלה מ-3,000 מיילים ששלחתם – מאתמול להיום! – אל חברי ועדת הכספים, הם נענו והכניסו שינוי בחוק, כך שיוארך מענק ההסתגלות למפוטרים הוותיקים עד יוני 2021.

חברי ועדת הכספים, ובראשם ח"כ אופיר כץ וח"כ ינון אזולאי, עשו צדק עם המפוטרים הוותיקים.

אנו נמשיך ללוות את המפוטרים המבוגרים כדי לוודא שהפיצוי יימשך כל עוד יהיה צורך.

במה שונים בני 67 ומעלה מיתר העובדים במשק?
 
התכנית הכלכלית שהציגו רה"מ ושר האוצר, מפלה בצורה הבוטה ביותר את בני הגיל השלישי. בעוד שכלל המפוטרים, ביניהם גם מקבלי קצבאות, יזכו להארכת דמי אבטלה עד יוני 2021, הוחלט כי דווקא המבוגרים בני 67 יזכו למענקי הסתגלות עד סוף 2020 בלבד!
 
חייבים לתקן את העוול. אנו דורשים מהממשלה להאריך גם את מענק ההסתגלות עד יוני 2021.

הממשלה הוכיחה שכשהיא רוצה – היא יכולה להעביר חקיקה חברתית בזריזות מדהימה.

רק אתמול אישרה הממשלה להאריך את מענק ההסתגלות למפוטרים בני למעלה מ-67 עד אמצע אוגוסט והערב כבר אישרה הכנסת את החוק!

אנו שמחים ומתרגשים ששרי האוצר והרווחה, חיים כץ ואיציק שמולי, נענו לפניות של שותפנו בשטח ובארגונים ושלנו, ונתנו למפוטרים חודש וחצי לנשימה.

אומנם, אנו חושבים וביקשנו להאריך את המענק עד אחרי החגים, כדי לתת מעט שקט נפשי למפוטרים שגם ככה איבדו את כל עולמם, אך אנו סומכים על השרים שידעו להאריך את המענק לכל מי שלא יחזרו לעבודה גם אחרי אוגוסט.

כעת נדרש תיקון מהיר כדי להאריך את דמי האבטלה גם למפוטרים מקבלי הקצבאות.

מקומם – ראש הממשלה ושר האוצר החליטו להאריך את הזכאות לדמי אבטלה לצעירים, אך טרם האריכו את המענק למפוטרים המבוגרים לחודש זה.

למרות שמענק נוסף עבור חודש יוני למפוטרים בני למעלה מ-67 אושר על ידי שר האוצר בשבוע שעבר, הוא טרם נחקק.

אנו קוראים לממשלה לקדם את החקיקה ולאשר את מענק ההסתגלות לבני 67 ומעלה באופן מתמשך, ל-7 חודשים לפחות, בדומה לזכאות לדמי אבטלה.

חשוב להדגיש – מענק הסתגלות עבור חודש יוני אושר אבל טרם נחקק, אנו עוקבים כדי לוודא שייחקק בהקדם.

אנו קוראים לשר האוצר להבטיח בחקיקה את המענק לא רק ליוני, אלא באופן מתמשך, לשבעה חודשים לפחות, בדומה לזכאות לדמי אבטלה. אחרת הלחץ והדאגה יוסיפו לפגוע קשות בבריאות וביכולתם להתקיים בחודשי המיתון הבאים.

למאבק של גאיה ודליה והקריאה שלהן בהחדשות – N12 לפעול לתיקון העוול יש חלק גדול בהחלטה להאריך את המענק! נמשיך בכל הכוח ביחד עם כל הפעילים לדרוש צדק.

הצטרפו לתמיכה, המדינה חייבת לאפשר סיוע מתמשך!

בעוד שעובדים מתחת לגיל זה זכאים ל-7 חודשי דמי אבטלה, מענק ההסתגלות שאישרה הממשלה לבני 67 ומעלה אושר לתקופה של חודשיים וחצי בלבד, שהסתיימה במאי. אנחנו ממשיכים לקבל פניות רבות מאזרחים ותיקים שאין להם יכולת לשרוד את תקופת המשבר וגרוע מכך, אין צפי שיחזרו לעבודה.

הקשיבו לדליה ולגאיה שהתראיינו באומץ כדי לעורר את מקבלי ההחלטות לפעול. המדינה חייבת לאשר פיצויים שימשכו כל עוד יהיה צורך, כולל הארכת תקופה למי שישארו ללא עבודה אחרי המשבר. שר הרווחה, איציק שמולי והשרה לשוויון חברתי, מירב כהן כבר פועלים להאריך את תקופת המענק. שר האוצר ישראל כץ טרם התבטא בנושא.

עובדות ועובדים מעל גיל 67, שפוטרו או הוצאו לחל"ת, חייבים המשך סיוע כספי.

נכון לעכשיו עדיין אין יוזמה ממשלתית להארכת מענק ההסתגלות לבני 67 ומעלה, אחרי שבתחילת חודש יוני פקע תוקפן של תקנות שעת החירום. חייבים אתכן/ם כדי ללחוץ על מקבלי ההחלטות לפעול בנושא.

שלחנו היום, בשם שורה של ארגונים חברתיים, פנייה דחופה אל ח"כ חיים כץ, יו"ר ועדת העבודה והרווחה, וח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, בבקשה לקיים דיון דחוף בנושא הארכת מענק ההסתגלות. אנחנו מבקשים מהמדינה ליזום חקיקה שתאפשר לקבל את המענק במשך שבעה חודשים (בדומה לדמי אבטלה) לכל עובד מעל גיל 67 שהוצא לחל"ת או פוטר מעבודתו בעקבות משבר הקורונה.

המדינה חייבת לתת פתרון למבוגרים שאיבדו את היכולת להתפרנס בכבוד. הצטרפו לתמיכה!

קראו: פנייתנו בבקשה לקיים דיון דחוף בנושא הארכת מענק ההסתגלות

אנחנו עומדים בפני פקיעת תוקפן של התקנות לשעת חירום, וארגונים חברתיים רבים, מוצפים בפניות מאנשים הזקוקים למענק כדי לשרוד, וחרדים מהיום שאחרי.

על אף ההקלה הנוכחית במגבלות, לרבים מהמפוטרים המבוגרים אין אפשרות לחזור לעבודה בגלל מצבים רפואיים נלווים המעמידים אותם בסיכון גבוה, או קיצוצים של מעסיקים עקב המצב הכלכלי הקשה. בנסיבות אלו, הפסקת המענק תהיה טעות חמורה, שתגבה מחיר אנושי כבד ותגרום לפגיעה נוספת בכלכלה.

פנינו בבקשה לקדם במהירות חקיקה לפיה המענק יינתן לשבעה חודשים, בדומה לדמי אבטלה, לכל עובד מעל גיל 67 שהוצא לחל"ת או פוטר מעבודתו בעקבות המשבר.

חקיקה כזו גם תצמצם את האפליה לטובת עובדים מתחת לגיל 67, הזכאים כיום לא רק לתקופה ארוכה יותר של דמי אבטלה, אלא גם לסכומים שבחלק מהמקרים גבוהים משמעותית מהמענק המקסימלי של 4,000 ש"ח.

קראו: פנייתנו לשרים להאריך את תקופת המענקים

 

הזעקה שלכם עובדת!!!

הממשלה החליטה ב-27.3.20 על סיוע למובטלים המבוגרים: מענק של עד 4,000 למובטלות ומובטלים מעל גיל 67. בזמן משבר – ברור שמדובר בסיוע חשוב, וצעד בכיוון הנכון, שלגמרי משקף את התגייסותכם המדהימה להפעלת לחץ על הממשלה בנושא. חוללתם שינוי!
 
אך אין די בכך, והמאבק נמשך! המענק עליו הוחלט הוא זמני, נמוך מדי, ומקוצץ עבור אלו שיש להם הכנסות מפנסיה. הסיוע חייב להימשך עד לחזרה לעבודה, ולמי שלא יוחזר לעבודה – יש להמשיך בתמיכה באופן מקביל לזכאות לדמי אבטלה.
 
אנו ממתינים לראות מה הממשלה תעשה בנושא, ואם יהיה צורך, נחזור יחד למאבק.
אנא תעקבו אחרינו בפייסבוק, כדי להתעדכן בזמן אמת. סומכים עליכם!

עבור חלק ניכר מהמפוטרים מעל גיל 67, העבודה הינה מקור המחייה והפרנסה העיקרי. ל-58% מהמבוגרים שעברו את גיל הפרישה אין כלל הכנסה מפנסיה. הכנסתם של רבים אחרים מפנסיה זעומה. במצב דברים זה, החל״ת הכפוי או הפיטורים משמעו פגיעה אנושה ומידית דווקא במי שעבדו ועובדים כל חייהם, ובמצב רגיש זה נלקחת מהם האפשרות לתנאי קיום מינימליים.

על הממשלה להבטיח פיצוי הוגן ומתמשך למפוטרים המבוגרים, בתנאים דומים לזכות לדמי אבטלה שניתנים לעובדים צעירים יותר.

פיצוי הוגן ייתן מענה לצרכיה המידיים של אוכלוסייה גדולה וימתן את המשבר בקרב בני הגיל השלישי, וגם ייתן תמריץ כלכלי מיידי למשק: מקבלי דמי האבטלה לא יקטינו את היקף הצריכה שלהם ובכך ישמרו הביקושים במשק.

קראו: פנייתנו לשרים לתת דמי אבטלה גם למבוגרים

*הקמפיין הסתיים בהצלחה*

שלחו לרוה״מ ולשרים: תנו דמי אבטלה למבוגרים שפוטרו

על הממשלה לקבוע תקנות לשעת חירום, שישהו את תקרת הגיל בחוק לביטוח לאומי, ויקנו לעובדים מעל גיל 67 את הזכות לדמי אבטלה בתנאים הזהים לאלו של עובדים צעירים יותר.

יחד עם ארגונים חברתיים, המייצגים את הגיל השלישי, פנינו בדחיפות לשרי האוצר והרווחה כבר כמה פעמים בבקשה לתקן את העיוות בחוק.

קראו:

אתם הכוח שלנו לשנות!

דורשים סיוע מתמשך למפוטרים מעל גיל 67

תרומה ל-121 משמעה השקעה אישית שלך בעתיד המדינה ובתשתיות החברתיות שלה.

תעסוקה, בריאות, חינוך, דיור ורווחה הן התשתיות החברתיות של המדינה. חיזוק משמעותי שלהן יושג באמצעות שורה ארוכה של חוקים וצעדים ממשלתיים. כדי להניע החלטות אלה, דרוש גוף מקצועי שמתמחה ביצירת מהלכים אסטרטגיים ולחץ ציבורי משמעותי על הממשלה והכנסת.

כאן אנחנו נכנסים לתמונה! התרומות שלכם מאפשרות לנו לגייס שותפים, לחקור ולפתח הצעות מדיניות ולשכנע מקבלי ההחלטות לפעול בשורה של יעדים חברתיים, שישנו את החיים של מאות אלפים.

בחרו בסכום לתרומה חודשית מתחדשת

חושבים על נושאים נוספים שדורשים טיפול במצב החירום?

שתפו אותנו בתגובה: