העיוות יתוקן: המפוטרים מקבלי הקצבאות יקבלו דמי אבטלה מלאים

בעקבות הקמפיין שעשינו עם מאות פעילים ופעילות ו-24 ארגונים חברתיים

הרבה רצון טוב ומשאבים הושקעו בתוכניות הסיוע השונות של הממשלה במשבר הקורונה. אולם סעיף קטן שנעלם מתקנות החירום הביא לכך שדווקא העובדים המוחלשים ביותר בחברה הישראלית נפלו בין הכסאות.

מניתוח התוכניות, שעשינו יחד עם ה"קבינט האזרחי", עלה כי מקבלי קצבת זקנה, מזונות, השלמת הכנסה ומקבלי תוספת תלויים לקצבת הנכות, שפוטרו או הוצאו לחל״ת בעל כורחם במשבר הקורונה, נדרשו לבחור בין קבלת קצבת הקיום לבין דמי אבטלה.

אתם הכוח שלנו לשנות!

דורשים דמי אבטלה מלאים למקבלי קצבאות

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

עדכון 25.05.2020:

המאבק של כולנו - מאות פעילות ופעילים - נשא פרי: נמצא פתרון לבעיית כפל הקצבאות

סוף סוף תיקון העוול הנורא שנעשה ל-40,000 מפוטרים מקבלי קצבאות.

אנו בעמותת 121 – מנוע לשינוי חברתי מברכים על ההחלטה של האוצר לחזור בו מהתנגדותו, ומקווים שתשלום דמי האבטלה המלאים (!) יעוגן בחקיקה מהירה ובהעברה דחופה של הכספים. שימו לב – ההסכם הוא עד סוף מאי, וכולנו יחד נהיה חייבים להמשיך ולדרוש להמשיך בדמי אבטלה בחודשים הקרובים למי שלא יחזרו לעבודה.

גאים בכל הפעילות והפעילים, שנפגעו מהמצב ונלחמו יחד בחודשיים האחרונים, וב-24 הארגונים החברתיים, והיו שותפים למהלך הזה. תודה ענקית ומיוחדת לכולכם ששלחתם יותר מ-2,000 מיילים לשרים, שהבהירו להם שהם חייבים לתקן. הוכחנו שאפשר לעשות את זה יחד. כי כל אחד מאיתנו הוא חבר הכנסת ה-121 וביחד יש לנו כוח!

נמשיך בעבודה משותפת כדי לוודא שהגיבורים האמיתיים – המובטלים מקבלי הקצבאות – לא יפלו בין הכסאות.

עדכון 21.05.2020:

מקבלי הקצבאות שיצאו לחל"ת ולא זכאים לאבטלה: "אני עוד אוכלת מצות מפסח כדי לחסוך"

ציון נאנוס | המהדורה המרכזית חדשות 12 |  פורסם 21/05/20 

שר האוצר ישראל כ"ץ הנחה הלילה את אנשי משרדו למצוא פתרון למפוטרים מקבלי הקצבאות – בעקבות הכתבה שיזמנו ושודרה הערב בחדשות 12."מחובתנו לדאוג ולסייע לכל אזרח להתקיים בכבוד” נמסר מטעם השר כ״ץ.

אנו שמחים ומתרגשים להודעה, שבאה בעקבות הכתבה והראיונות האמיצים של אביבה וידל ואתי מנשרוב לציון נאנוס. היא נוספה ל-1,500 המיילים ששלחתם בקמפיין המיילים לשר כ״ץ בימים האחרונים, לו היו שותפים 24 ארגונים חברתיים. המיילים האלה והפעילות של האקטיביסטיות לגמרי הכשירו את הקרקע וסייעו לנו גם לשכנע את חדשות 12 לעשות את הכתבה.

כפי שאמרה מנכ״לית 121, טלי ניר, בכתבה: ״העיוות הנורא הזה היה צריך להיפסק מזמן״. כעת יחד איתכם, נעקוב, נדרוש ונוודא שההבטחה של השר כ״ץ תגיע לחשבון הבנק של 40,000 המפוטרים מקבלי הקצבאות.

שלחו לישראל כץ: למקבלי הקצבאות מגיעים דמי אבטלה מלאים!

עשרות אלפי מפוטרים ומפוטרות ממשבר הקורונה, אלו שמצבם הוא הגרוע ביותר, עדיין לא מקבלים פיצוי על הפסד שכרם.

את העוול הזה חייבים לשנות!

40,000 המפוטרים הפסידו חלק ניכר מהכנסתם החודשית, לעתים מחצית ממנה! על כן, ביחד עם ארגונים חברתיים, המייצגים מקבלי קצבאות, פנינו בדחיפות לראש הממשלה ולשרי האוצר והרווחה כבר כמה פעמים בבקשה לתקן את העיוות.

בהמשך לפנייתנו, משרד הרווחה והביטוח הלאומי גיבשו תזכיר חוק לתיקון המצב, אלא שמשרד האוצר הודיע רשמית שהוא מתנגד לתזכיר החוק. הנימוק: אין מקור תקציבי ומתן דמי האבטלה יגרום למפוטרים לא לחפש עבודה (!). 

נראה שבאוצר מנותקים לחלוטין מהמצוקה האדירה בשטח של אנשים שרוצים לעבוד, אבל הממשלה אסרה עליהם. האוצר מגיב כאילו הקורונה לא קיימת, ולממשלה אין אחריות לתוצאות הנחיותיה, שהביאו לדרדור ולהתמוטטות של המובטלים המוחלשים ביותר.

ועוד דבר: ממילא המענק הוא לחודשיים וחצי שחלפו, אז איך בדיוק זה יעודד אנשים לא לחפש עבודה? זוהי פגיעה קשה וצינית באנשים ללא קול וללא מנופי לחץ.

העלות של הפיצוי היא נמוכה מאד יחסית לחבילת הסיוע הממשלתית – להערכת הביטוח הלאומי עומדת על 180 מיליון שקל למרץ-מאי, 0.1% מחבילת הסיוע הממשלתית. הסיוע הקריטי הזה היה צריך להיות מטופל לפחות באותה זריזות בה טופל הסיוע למגזר העסקי!

אנו ממשיכים במאבק. 

קראו:

אתם הכוח שלנו לשנות!

דורשים דמי אבטלה מלאים למקבלי קצבאות

תעסוקה, בריאות, חינוך, דיור ורווחה הן התשתיות החברתיות של המדינה. חיזוק משמעותי שלהן יושג באמצעות שורה ארוכה של חוקים וצעדים ממשלתיים. כדי להניע החלטות אלה, דרוש גוף מקצועי שמתמחה ביצירת מהלכים אסטרטגיים ולחץ ציבורי משמעותי על הממשלה והכנסת.

כאן אנחנו נכנסים לתמונה! התרומות שלכם מאפשרות לנו לגייס שותפים, לחקור ולפתח הצעות מדיניות ולשכנע מקבלי ההחלטות לפעול בשורה של יעדים חברתיים, שישנו את החיים של מאות אלפים.

תרומה ל-121 משמעה השקעה אישית שלך בעתיד המדינה ובתשתיות החברתיות שלה.

חושבים על צעדים נדרשים נוספים? שתפו אותנו!

שתפו אותנו בתגובה: