דמי אבטלה מלאים למקבלי קצבאות

הלחץ עבד: מפוטרים מקבלי קצבאות יקבלו דמי אבטלה מלאים עד סוף 2022

הקמפיין שהובלנו מתחילת משבר הקורונה אמנם הביא להשעיית האיסור השרירותי על ״כפל קצבאות״, אבל המאבק לא הסתיים: נפעל עד לביטול קבוע של העיוות בחוק

הרבה רצון טוב ומשאבים הושקעו בתוכניות הסיוע השונות של הממשלה במשבר הקורונה. אולם סעיף קטן שנעלם מתקנות החירום הביא לכך שדווקא העובדים המוחלשים ביותר בחברה הישראלית נפלו בין הכיסאות.

מניתוח תוכניות הסיוע של הממשלה, שערכנו יחד עם ה"קבינט האזרחי" בתחילת המשבר, עלה כי 40,000 מקבלי קצבאות זקנה, מזונות, השלמת הכנסה ותוספת תלויים לקצבת הנכות, שפוטרו או הוצאו לחל״ת בעל כורחם, הפסידו חלק ניכר מהכנסתם החודשית, לעתים עד מחצית ממנה. זאת בשל סעיף שרירותי בחוק הביטוח הלאומי האוסר על "כפל קצבאות".

יצאנו למאבק לביטול העיוות בחוק, ויחד עם עשרות ארגוני שטח חברתיים ומאות פעילים ופעילות הצלחנו לייצר לחץ ציבורי על הממשלה, שבהוראת שעה זמנית השעתה את האיסור על "כפל קצבאות". הוראת השעה הוארכה שוב ושוב, עד דצמבר 2021, ומובטלי הקורונה, שמקבלים גם קצבת קיום, זכו לדמי אבטלה מלאים. המשכנו להיאבק לביטול קבוע של האיסור על "כפל קצבאות", ודרשנו לכל הפחות להאריך בינתיים בשנה נוספת את הוראת השעה.

יחד עם 33 הארגונים שהצטרפו ל"מטה לקידום תעסוקתי" שהקמנו במהלך 2021, הפעלנו לחץ פוליטי, תקשורתי וציבורי ועבדנו מול מקבלי ההחלטות והדרג המקצועי. ואכן, בתחילת חודש מרץ 2022 אושרה בכנסת הארכה של הוראת השעה עד סוף השנה – עוד מעט אוויר לנשימה למובטלים מקבלי קצבאות קיום.

אתם הכוח שלנו לשנות!

דורשים דמי אבטלה מלאים למקבלי קצבאות

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

מה אנו דורשים מהממשלה?

למרות ההישג, אנחנו לא עוצרים: נמשיך לפעול מול מקבלי ההחלטות עד לביטול קבוע של הליקוי המפלה והפוגעני בחוק הביטוח הלאומי.

מפוטרים מקבלי קצבאות קיום זכאים לרשת הביטחון הזמנית שהמדינה מעמידה לכל אזרח או אזרחית שאיבדו את עבודתם ולקבל דמי אבטלה מלאים, לצד הקצבה שלהם.

עדכוני פעילות

22.1.2023

חדשות טובות: שר הרווחה מרגי הודיע כי הוא פועל להבטיח המשך קבלת דמי אבטלה מלאים לזכאים לקצבאות קיום

ב-15 בפברואר תפקע הוראת השעה, שגרמנו לחקיקתה לפני כשנה. כדי לתקן את העיוות בחוק פעלנו מאז הבחירות לגייס תמיכה רחבה בקואליציה לתיקון קבוע של החקיקה. אנחנו מודים לשר הרווחה, יעקב מרגי, שנענה לפנייתנו והודיע היום כי הוא מגויס למטרה ופועל להעביר תיקון זמני עד לדיוני התקציב. לאחר מכן, מטרתו היא שבדיונים אלה יחוקק היתר קבוע לדמי אבטלה מלאים למפוטרים מקבלי קצבאות.

תוכן

בוועדת השרים לענייני חקיקה צפוי לעלות הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון כפל קצבאות) של חה"כ אפרת רייטן וחכי"ם נוספים, העוסקת בתיקון חקיקה קבוע שיתיר קבלת דמי אבטלה מלאים למקבלי קצבאות קיום.

במהלך מושב החורף של הכנסת, פעלנו לקידום היתר קבוע לקבלת "כפל קצבאות" למקבלי קצבאות קיום המפוטרים מעבודתם.

עד כה, הצעת החוק הממשלתית שהוגשה ע"י שר הרווחה אושרה כהוראת שעה לשנת 2022.

בדיונים שנערכו בנושא בוועדות הכנסת, הייתה הסכמה גורפת של משרד הרווחה והביטוח הלאומי על כך שהתיקון צריך לחול בצורה קבועה ולא כהוראת שעה, שצריכים לעמול ולחדש אותה מידי שנה.

שר האוצר הודיע שישקול לחיוב לאשר את התיקון הקבוע לקראת דיוני התקציב לשנת 2023-2024, וביקש לערוך הערכת תקציב מחודשת לקראתם.

פנינו אל חברי/ות הוועדה בבקשה לתמוך בהצעת החוק החשובה העושה צדק עם אוכלוסיות רבות המתמודדות עם קשיים נוספים בחיי היום יום.

לחצו למסמך הפנייה המלא

עבר בכנסת: מבוגרים, נכים, חד הוריות ואנשים שחיים בעוני ומפוטרים – יקבלו דמי אבטלה מלאים גם השנה!

בתחילת משבר הקורונה הצלחנו לייצר לחץ על הממשלה, שבהוראת שעה זמנית, עד דצמבר 2021, השעתה את האיסור על ״כפל קצבאות״. הוראת השעה השפיעה באופן ישיר על הכנסותיהם של עשרות אלפי אזרחים שתחת החוק הקבוע היו עלולים להתדרדר במהירות לעוני.

מקבלי קצבאות הקיום הם המפוטרים המוחלשים ביותר במשק, שגם כך מתמודדים עם קושי להשתלב מחדש בשוק העבודה. דמי אבטלה אמורים להיות אוניברסליים ולהינתן לזכאים להם ללא כל קשר לקבלת קצבה אחרת.

מה הלאה?

נמשיך לדרוש ממשרד האוצר, כבר בחוק ההסדרים הקרוב, לבטל לצמיתות את העיוות בחוק המונע ממקבלי קצבאות קיום – מזונות, זקנה, נכות (תוספת תלויים) והבטחת הכנסה – לקבל דמי אבטלה מלאים.
הממשלה צפויה להפסיק את דמי האבטלה למפוטרים מקבלי קצבאות קיום!
 
עד משבר הקורונה, עשרות אלפי מקבלי קצבאות (נכות, מזונות, זקנה ועוד) לא יכלו לקבל דמי אבטלה אם פוטרו מעבודתם.
 
הוראת השעה שאפשרה קבלת דמי אבטלה וקצבת קיום ("כפל קצבאות") למפוטרים ולעובדים שהוצאו לחל"ת, מסתיימת בתחילת חודש ינואר הקרוב. מובטלים עתידיים יידרשו לבחור בין קבלת הקצבה לבין דמי אבטלה.
 
המשמעות: הכנסתם החודשית תקוצץ באופן דרמטי ולא תאפשר להם להתקיים. גם כך מדובר בעובדים המוחלשים ביותר, והאיסור על כפל קצבאות ידרדר אותם במהירות לחיי עוני.
 
פנינו בדחיפות לשרה לשוויון חברתי מירב כהן, לשר הרווחה מאיר כהן, למנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר, ליו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אפרת רייטן, ולרכז רווחה באגף התקציבים במשרד האוצר עלי בינג, כדי שיבטלו את רוע הגזירה.
 
אנו דורשים: לבטל באופן קבוע את האיסור על כפל קצבאות, כך שמפוטרים מקבלי קצבאות קיום יוכלו לקבל דמי אבטלה מלאים.

בתגובה להצעות שהועלו במשרדי הממשלה השונים לגבי המשך תשלום דמי האבטלה, גיבשנו יחד עם עשרות ארגונים חברתיים מתווה אלטרנטיבי לתמיכה במובטלים.

קראו עוד בעמוד הפרויקט >>

על פי חוק הביטוח הלאומי, מי שזכאית לדמי אבטלה ובאותו הזמן מקבלת גם פנסיה – יקוזזו לה דמי האבטלה עד לגובה הפנסיה החודשית. קיבלנו עשרות פניות מנשים שמתמודדות עם ירידה דרמטית בהכנסה החודשית בעקבות הקיזוז בדמי האבטלה.
 
חייבים לתקן את החוק כדי לאפשר להן להתקיים.
 
פנינו אל ח"כ ישראל כ"ץ, ח"כ איציק שמולי ומנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, בבקשה לפעול באופן דחוף כדי להבטיח קיום בסיסי למפוטרים מבוגרים, בעלי פנסיה נמוכה, שנותרו ללא הכנסה חודשית מספיקה במשבר הנוכחי, בגלל לקונה בחוק.
 

תקופת תשלום דמי אבטלה ביחד עם קצבה נוספת הוארכה עד ל-30.6.2021.

בתקופה זו, דמי האבטלה יחושבו כהכנסה מעבודה.

אנו נמשיך ללוות את המפוטרים מקבלי הקצבאות כדי לוודא שניתן יהיה לקבל דמי אבטלה מלאים יחד עם קצבה נוספת כל עוד יהיה צורך.

הצעת החוק להארכת דמי אבטלה למקבלי קצבאות אושרה אתמול בקריאה שנייה ושלישית. כעת ניתן לקבל את דמי אבטלה ביחד עם קצבה נוספת מחודש מרץ 2020 ועד 15.8.20.

חשוב לדעת!

הצעת החוק החדשה מסייעת גם לאלו שלא נרשמו בלשכת התעסוקה בתחילת המשבר. כלומר, גם מי שלא נרשם בלשכת התעסוקה, יהיה זכאי לקבל דמי אבטלה מאמצע מרץ.

אנחנו מברכים על אישור החוק אך קוראים לממשלה להאריך את דמי האבטלה למי שיישאר מובטל עד אחרי החגים!

אנו מברכים על החלטת שרי האוצר והרווחה שנענו לפניות הארגונים והפעילים החברתיים והאריכו את הזכאות לדמי אבטלה מלאים למפוטרים מקבלי הקצבאות.

הממשלה הייתה צריכה כבר עכשיו לתת שקט נפשי למפוטרים ולהאריך את דמי האבטלה למי שיישאר מובטל עד אחרי החגים, מכיוון שלא נראה שהמשק עומד להתאושש במהירות ושאנשים יוחזרו לעבודה דווקא באוגוסט.

התמיכה שלכם חשובה, הצטרפו אלינו.

סוף סוף תיקון העוול הנורא שנעשה ל-40,000 מפוטרים מקבלי קצבאות. כעת, לאחר שהחוק אושר הלילה, אנו קוראים לביטוח הלאומי להעביר באופן מיידי את הכספים לזכאים.

שמחה גדולה שהשלב הראשון במאבק הצליח! אבל הוא לא הסתיים.

אנו קוראים לשרי האוצר והרווחה, שנענו לפניותינו ובזכותם עברה החקיקה הלילה, לקדם במהירות את המשך דמי האבטלה למפוטרים שלא יחזרו לעבודה אחרי יוני. לאור המצב במשק והתמשכות הליכי החקיקה, ראוי שהם כבר יעגנו בחקיקה דמי אבטלה לכל מי שלא יחזור לעבודה עד אחרי החגים.

הצדק הפעם הושג בזכותם של מאות פעילות ופעילים ועשרות התארגנויות וארגונים חברתיים, שלקחו חלק במאבק המשותף הזה. תודה מעומק הלב לכל שותפינו! ממשיכים הלאה!

סוף סוף תיקון העוול הנורא שנעשה ל-40,000 מפוטרים מקבלי קצבאות.

אנו בעמותת 121 – מנוע לשינוי חברתי מברכים על ההחלטה של האוצר לחזור בו מהתנגדותו, ומקווים שתשלום דמי האבטלה המלאים (!) יעוגן בחקיקה מהירה ובהעברה דחופה של הכספים. שימו לב – ההסכם הוא עד סוף מאי, וכולנו יחד נהיה חייבים להמשיך ולדרוש להמשיך בדמי אבטלה בחודשים הקרובים למי שלא יחזרו לעבודה.

גאים בכל הפעילות והפעילים, שנפגעו מהמצב ונלחמו יחד בחודשיים האחרונים, וב-24 הארגונים החברתיים, והיו שותפים למהלך הזה. תודה ענקית ומיוחדת לכולכם ששלחתם יותר מ-2,000 מיילים לשרים, שהבהירו להם שהם חייבים לתקן. הוכחנו שאפשר לעשות את זה יחד. כי כל אחד מאיתנו הוא חבר הכנסת ה-121 וביחד יש לנו כוח!

נמשיך בעבודה משותפת כדי לוודא שהגיבורים האמיתיים – המובטלים מקבלי הקצבאות – לא יפלו בין הכסאות.

ציון נאנוס | המהדורה המרכזית חדשות 12 |  פורסם 21/05/20 

שר האוצר ישראל כ"ץ הנחה הלילה את אנשי משרדו למצוא פתרון למפוטרים מקבלי הקצבאות – בעקבות הכתבה שיזמנו ושודרה הערב בחדשות 12."מחובתנו לדאוג ולסייע לכל אזרח להתקיים בכבוד” נמסר מטעם השר כ״ץ.

אנו שמחים ומתרגשים להודעה, שבאה בעקבות הכתבה והראיונות האמיצים של אביבה וידל ואתי מנשרוב לציון נאנוס. היא נוספה ל-1,500 המיילים ששלחתם בקמפיין המיילים לשר כ״ץ בימים האחרונים, לו היו שותפים 24 ארגונים חברתיים. המיילים האלה והפעילות של האקטיביסטיות לגמרי הכשירו את הקרקע וסייעו לנו גם לשכנע את חדשות 12 לעשות את הכתבה.

כפי שאמרה מנכ״לית 121, טלי ניר, בכתבה: ״העיוות הנורא הזה היה צריך להיפסק מזמן״. כעת יחד איתכם, נעקוב, נדרוש ונוודא שההבטחה של השר כ״ץ תגיע לחשבון הבנק של 40,000 המפוטרים מקבלי הקצבאות.

פניותנו לממשלה

תקשורת

תוכן

קמפיינים

*הקמפיין הסתיים בהצלחה*

שלחו לישראל כץ: למקבלי הקצבאות מגיעים דמי אבטלה מלאים!

עשרות אלפי מפוטרים ומפוטרות ממשבר הקורונה, אלו שמצבם הוא הגרוע ביותר, עדיין לא מקבלים פיצוי על הפסד שכרם.

את העוול הזה חייבים לשנות!

ארגונים שותפים

אתם הכוח שלנו לשנות!

דורשים דמי אבטלה מלאים למקבלי קצבאות

איך את ואתה יכולים להפוך שותפים לשינוי?

התמיכה שלך מאפשרת לנו לגייס שותפים, לחקור ולפתח הצעות חקיקה ומדיניות, להעלות את המודעות הציבורית לנושאים שבהם הן עוסקות, ולשכנע את שרי הממשלה, חברי הכנסת והדרג המקצועי הבכיר לפעול לשינויים בסוגיות חברתיות רחבות – שינויים שישפרו לטובה את חייהם של מאות אלפי ישראלים ויבטיחו את עתידנו כחברה בעלת חוסן פנימי ולכידות, שמעניקה לפרט שוויון הזדמנויות ומחויבת לערכים הבסיסיים של צדק חברתי.

הצטרפו אלינו, ויחד נהפוך את המדינה שלנו למקום שטוב יותר לחיות בו – לכולם!

בחרו בסכום לתרומה חודשית מתחדשת

השילוב המשתק של משבר בריאות עולמי וחוסר יציבות שלטונית הותירו ישראלים וישראליות רבות מאחור, בעיקר בקרב האוכלוסיות המוחלשות ביותר. כדי שנוכל לייצג את האינטרס הציבורי הרחב ולטפל בעוד אתגרים, אנחנו זקוקים למשאבים כלכליים משמעותיים.