דמי אבטלה מלאים למקבלי קצבאות

הלחץ עבד, העוול תוקן לצמיתות: מפוטרים מקבלי קצבאות יקבלו דמי אבטלה מלאים!

הקמפיין שהובלנו מתחילת משבר הקורונה הביא להשעיית האיסור השרירותי על מתן ״כפל קצבאות״ באופן זמני. האיסור בחוק גרם עוול למפוטרים מקבלי קצבאות קיום (זקנה, מזונות, תוספת תלויים לקצבת נכות והבטחת הכנסה), שלא יכלו לקבל דמי אבטלה מלאים בנוסף לקצבה. לאחר שלוש שנים, הצלחנו - הכנסת אישרה סופית את הצעת החוק המבטלת לצמיתות את האיסור בחוק הביטוח הלאומי למתן “כפל קצבאות”.

אתם הכוח שלנו לשנות!

הצטרפו לקהילה של 121 וקחו חלק בעשייה משמעותית לתיקון חברתי

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

איך הכול התחיל?

הרבה רצון טוב ומשאבים הושקעו בתוכניות הסיוע השונות של הממשלה במשבר הקורונה. אולם סעיף קטן שנעלם מתקנות החירום הביא לכך שדווקא העובדים המוחלשים ביותר בחברה הישראלית נפלו בין הכיסאות.

מניתוח תוכניות הסיוע של הממשלה, שערכנו יחד עם ה"קבינט האזרחי" בתחילת המשבר, עלה כי 40,000 מקבלי קצבאות קיום, שפוטרו או הוצאו לחל״ת בעל כורחם, הפסידו חלק ניכר מהכנסתם החודשית, לעתים עד מחצית ממנה. זאת בשל הסעיף השרירותי בחוק הביטוח הלאומי שאסר על תשלום "כפל קצבאות".

כבר מתחילת משבר הקורונה, יצאנו למאבק לביטול העיוות בחוק. טענו כי דמי אבטלה אינם קצבה אלא זכות אוניברסלית ורשת ביטחון זמנית לכל מי שאיבד את עבודתו. לכן, כל מפוטר או מפוטרת זכאי/ת לקבל דמי אבטלה מלאים, מבלי שיקוזז מהם סכום קצבת הקיום שהם מקבלים.

יחד עם עשרות ארגוני שטח חברתיים ומאות פעילים ופעילות הצלחנו לייצר לחץ ציבורי על הממשלה. ביוני 2020 חוקקה הכנסת הוראת שעה זמנית השעתה את האיסור על "כפל קצבאות. מובטלי הקורונה שקיבלו קצבת קיום, זכו לדמי אבטלה מלאים.

במהלך 2021, יזמנו את הקמת "המטה לקידום תעסוקתי", שבו שותפים 34 ארגונים. יחד עם שותפינו, הפעלנו לחץ פוליטי, תקשורתי וציבורי ועבדנו מול מקבלי ההחלטות והדרג המקצועי במשרדי הממשלה הרלוונטיים. התוצאה הייתה שהוראת השעה הוארכה פעם אחר פעם.

המטרה הושגה!

בחודש מאי 2023, הכנסת אישרה סופית את הצעת החוק המבטלת לצמיתות את האיסור בחוק הביטוח הלאומי למתן “כפל קצבאות”.

היקף ההשפעה: השקעה ממשלתית שנתית בסך של כ-70 מיליון שקלים, שתשפיע לטובה על חייהן של לפחות 13,000 משפחות מדי שנה!

צפו באביבה וידל, פעילה חברתית, מספרת איך הצלחנו להוביל יחד לשינוי ולסייע למאות אלפי אזרחים בישראל:

עדכוני פעילות

24.5.23

הצלחנו! לאחר שלוש שנים - מתרגשים לעדכן על תיקון עוול היסטורי בחוק “כפל קצבאות”

הכנסת אישרה סופית את הצעת החוק המבטלת לצמיתות את האיסור בחוק הביטוח הלאומי למתן “כפל קצבאות”.

האיסור בחוק גרם עוול למפוטרים מקבלי קצבאות קיום (זקנה, מזונות, תוספת תלויים לקצבת נכות והבטחת הכנסה), שלא יכלו לקבל דמי אבטלה מלאים בנוסף לקצבה.

איך הכל התחיל?

בשלוש השנים האחרונות, מתחילת משבר הקורונה, עבדנו יחד עם שותפינו במטה לקידום תעסוקתי, מול הממשלות השונות על ביטול העיוות בחוק. דמי אבטלה אינם קצבה אלא סיוע זמני לו זכאים כל המפוטרים באשר הם!

הצלחנו לשכנע וחוקקה הוראת שעה, שחודשה שוב ושוב, ואפשרה למפוטרים לקבל דמי אבטלה מלאים, ללא קיזוז קצבת הקיום שלהם.

במקביל, המשכנו לעבוד יחד עם הממשלות השונות כדי לבטל את החוק לצמיתות.

זהו הישג מרגש ומשמעותי מאוד – התיקון ימנע את הידרדרותם המיידית לחיים בעוני של המפוטרים המוחלשים ביותר בחברה הישראלית.

תודה גדולה לשותפים שלנו במטה לקידום תעסוקתי ולמקבלי ההחלטות שהובילו את הצעת החוק לאורך השנים.

1.3.23

הצלחנו: הממשלה תבטל את האיסור על "כפל קצבאות" למקבלי דמי אבטלה

אנו מברכים על הודעת שר העבודה, יואב בן צור, כי יבוטל לצמיתות האיסור בחוק הביטוח הלאומי למתן "כפל קצבאות", שגרם עוול למפוטרים מקבלי קצבאות קיום (זקנה, מזונות, תוספת תלויים לקצבת נכות והבטחת הכנסה). 

בשלוש השנים האחרונות, מתחילת משבר הקורונה, עבדנו יחד עם שותפינו במטה לקידום תעסוקתי, מול הממשלות השונות על ביטול העיוות בחוק. דמי אבטלה אינם קצבה אלא סיוע זמני לו זכאים כל המפוטרים באשר הם!

הצלחנו לשכנע וחוקקה הוראת שעה, שחודשה שוב ושוב, ואפשרה למפוטרים לקבל דמי אבטלה מלאים, ללא קיזוז קצבת הקיום שלהם. מאוד משמח ששרי הרווחה והעבודה, יעקב מרגי ויואב בן צור, אימצו את הצעתנו, ודמי אבטלה לא ייחשבו עוד לקצבת קיום!

זהו הישג משמח ומשמעותי מאד – התיקון ימנע את הידרדרותם המיידית לחיים בעוני של המפוטרים המוחלשים ביותר בחברה הישראלית.

8.2.23

חדשות משמחות: הממשלה תקדם אישור כפל קצבאות קבוע למקבלי דמי אבטלה!

מליאת הכנסת דנה היום (רביעי, 8.2) בהצעה דחופה לסדר היום, שהגיש ח"כ ינון אזולאי מש״ס בנושא ביטול קבוע של האיסור לקבלת כפל קצבאות.

ההצעה עלתה בהמשך להצעת החוק שיזמנו יחד עם שותפינו ב"מטה לקידום תעסוקתי״, שבו חברים 34 ארגוני חברה אזרחית, יחד עם ח"כ אזולאי ובתמיכתם של שר הרווחה, יעקב מרגי, ושר העבודה, יואב בן צור.

השר בן צור הודיע בשם הממשלה בתשובה להצעה הדחופה לסדר היום, כי במהלך חודש מרץ תושלם הצעת חוק ממשלתית שתבטל באופן קבוע את האיסור לקבלת כפל קצבאות לטובת אימהות חד הוריות, קשישים ונכים.

זוהי בשורה מצילת חיים עבור אלפי מקבלי דמי אבטלה אשר חששו כי אלו יילקחו מהם בתוך ימים ספורים, וביחד עמם אפשרותם למחיה בסיסית.

נמשיך לעקוב עד שהביטול יוכנס לספר החוקים של מדינת ישראל!

22.1.2023

חדשות טובות: שר הרווחה מרגי הודיע כי הוא פועל להבטיח המשך קבלת דמי אבטלה מלאים לזכאים לקצבאות קיום

ב-15 בפברואר תפקע הוראת השעה, שגרמנו לחקיקתה לפני כשנה. כדי לתקן את העיוות בחוק פעלנו מאז הבחירות לגייס תמיכה רחבה בקואליציה לתיקון קבוע של החקיקה. אנחנו מודים לשר הרווחה, יעקב מרגי, שנענה לפנייתנו והודיע היום כי הוא מגויס למטרה ופועל להעביר תיקון זמני עד לדיוני התקציב. לאחר מכן, מטרתו היא שבדיונים אלה יחוקק היתר קבוע לדמי אבטלה מלאים למפוטרים מקבלי קצבאות.

תוכן
הממשלה צפויה להפסיק את דמי האבטלה למפוטרים מקבלי קצבאות קיום!
 
עד משבר הקורונה, עשרות אלפי מקבלי קצבאות (נכות, מזונות, זקנה ועוד) לא יכלו לקבל דמי אבטלה אם פוטרו מעבודתם.
 
הוראת השעה שאפשרה קבלת דמי אבטלה וקצבת קיום ("כפל קצבאות") למפוטרים ולעובדים שהוצאו לחל"ת, מסתיימת בתחילת חודש ינואר הקרוב. מובטלים עתידיים יידרשו לבחור בין קבלת הקצבה לבין דמי אבטלה.
 
המשמעות: הכנסתם החודשית תקוצץ באופן דרמטי ולא תאפשר להם להתקיים. גם כך מדובר בעובדים המוחלשים ביותר, והאיסור על כפל קצבאות ידרדר אותם במהירות לחיי עוני.
 
פנינו בדחיפות לשרה לשוויון חברתי מירב כהן, לשר הרווחה מאיר כהן, למנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר, ליו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אפרת רייטן, ולרכז רווחה באגף התקציבים במשרד האוצר עלי בינג, כדי שיבטלו את רוע הגזירה.
 
אנו דורשים: לבטל באופן קבוע את האיסור על כפל קצבאות, כך שמפוטרים מקבלי קצבאות קיום יוכלו לקבל דמי אבטלה מלאים.
עבר בכנסת: מבוגרים, נכים, חד הוריות ואנשים שחיים בעוני ומפוטרים – יקבלו דמי אבטלה מלאים גם השנה!

בתחילת משבר הקורונה הצלחנו לייצר לחץ על הממשלה, שבהוראת שעה זמנית, עד דצמבר 2021, השעתה את האיסור על ״כפל קצבאות״. הוראת השעה השפיעה באופן ישיר על הכנסותיהם של עשרות אלפי אזרחים שתחת החוק הקבוע היו עלולים להתדרדר במהירות לעוני.

מקבלי קצבאות הקיום הם המפוטרים המוחלשים ביותר במשק, שגם כך מתמודדים עם קושי להשתלב מחדש בשוק העבודה. דמי אבטלה אמורים להיות אוניברסליים ולהינתן לזכאים להם ללא כל קשר לקבלת קצבה אחרת.

מה הלאה?

נמשיך לדרוש ממשרד האוצר, כבר בחוק ההסדרים הקרוב, לבטל לצמיתות את העיוות בחוק המונע ממקבלי קצבאות קיום – מזונות, זקנה, נכות (תוספת תלויים) והבטחת הכנסה – לקבל דמי אבטלה מלאים.

בוועדת השרים לענייני חקיקה צפוי לעלות הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון כפל קצבאות) של חה"כ אפרת רייטן וחכי"ם נוספים, העוסקת בתיקון חקיקה קבוע שיתיר קבלת דמי אבטלה מלאים למקבלי קצבאות קיום.

במהלך מושב החורף של הכנסת, פעלנו לקידום היתר קבוע לקבלת "כפל קצבאות" למקבלי קצבאות קיום המפוטרים מעבודתם.

עד כה, הצעת החוק הממשלתית שהוגשה ע"י שר הרווחה אושרה כהוראת שעה לשנת 2022.

בדיונים שנערכו בנושא בוועדות הכנסת, הייתה הסכמה גורפת של משרד הרווחה והביטוח הלאומי על כך שהתיקון צריך לחול בצורה קבועה ולא כהוראת שעה, שצריכים לעמול ולחדש אותה מידי שנה.

שר האוצר הודיע שישקול לחיוב לאשר את התיקון הקבוע לקראת דיוני התקציב לשנת 2023-2024, וביקש לערוך הערכת תקציב מחודשת לקראתם.

פנינו אל חברי/ות הוועדה בבקשה לתמוך בהצעת החוק החשובה העושה צדק עם אוכלוסיות רבות המתמודדות עם קשיים נוספים בחיי היום יום.

לחצו למסמך הפנייה המלא

בתגובה להצעות שהועלו במשרדי הממשלה השונים לגבי המשך תשלום דמי האבטלה, גיבשנו יחד עם עשרות ארגונים חברתיים מתווה אלטרנטיבי לתמיכה במובטלים.

קראו עוד בעמוד הפרויקט >>

על פי חוק הביטוח הלאומי, מי שזכאית לדמי אבטלה ובאותו הזמן מקבלת גם פנסיה – יקוזזו לה דמי האבטלה עד לגובה הפנסיה החודשית. קיבלנו עשרות פניות מנשים שמתמודדות עם ירידה דרמטית בהכנסה החודשית בעקבות הקיזוז בדמי האבטלה.
 
חייבים לתקן את החוק כדי לאפשר להן להתקיים.
 
פנינו אל ח"כ ישראל כ"ץ, ח"כ איציק שמולי ומנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, בבקשה לפעול באופן דחוף כדי להבטיח קיום בסיסי למפוטרים מבוגרים, בעלי פנסיה נמוכה, שנותרו ללא הכנסה חודשית מספיקה במשבר הנוכחי, בגלל לקונה בחוק.
 

תקופת תשלום דמי אבטלה ביחד עם קצבה נוספת הוארכה עד ל-30.6.2021.

בתקופה זו, דמי האבטלה יחושבו כהכנסה מעבודה.

אנו נמשיך ללוות את המפוטרים מקבלי הקצבאות כדי לוודא שניתן יהיה לקבל דמי אבטלה מלאים יחד עם קצבה נוספת כל עוד יהיה צורך.

הצעת החוק להארכת דמי אבטלה למקבלי קצבאות אושרה אתמול בקריאה שנייה ושלישית. כעת ניתן לקבל את דמי אבטלה ביחד עם קצבה נוספת מחודש מרץ 2020 ועד 15.8.20.

חשוב לדעת!

הצעת החוק החדשה מסייעת גם לאלו שלא נרשמו בלשכת התעסוקה בתחילת המשבר. כלומר, גם מי שלא נרשם בלשכת התעסוקה, יהיה זכאי לקבל דמי אבטלה מאמצע מרץ.

אנחנו מברכים על אישור החוק אך קוראים לממשלה להאריך את דמי האבטלה למי שיישאר מובטל עד אחרי החגים!

אנו מברכים על החלטת שרי האוצר והרווחה שנענו לפניות הארגונים והפעילים החברתיים והאריכו את הזכאות לדמי אבטלה מלאים למפוטרים מקבלי הקצבאות.

הממשלה הייתה צריכה כבר עכשיו לתת שקט נפשי למפוטרים ולהאריך את דמי האבטלה למי שיישאר מובטל עד אחרי החגים, מכיוון שלא נראה שהמשק עומד להתאושש במהירות ושאנשים יוחזרו לעבודה דווקא באוגוסט.

התמיכה שלכם חשובה, הצטרפו אלינו.

סוף סוף תיקון העוול הנורא שנעשה ל-40,000 מפוטרים מקבלי קצבאות. כעת, לאחר שהחוק אושר הלילה, אנו קוראים לביטוח הלאומי להעביר באופן מיידי את הכספים לזכאים.

שמחה גדולה שהשלב הראשון במאבק הצליח! אבל הוא לא הסתיים.

אנו קוראים לשרי האוצר והרווחה, שנענו לפניותינו ובזכותם עברה החקיקה הלילה, לקדם במהירות את המשך דמי האבטלה למפוטרים שלא יחזרו לעבודה אחרי יוני. לאור המצב במשק והתמשכות הליכי החקיקה, ראוי שהם כבר יעגנו בחקיקה דמי אבטלה לכל מי שלא יחזור לעבודה עד אחרי החגים.

הצדק הפעם הושג בזכותם של מאות פעילות ופעילים ועשרות התארגנויות וארגונים חברתיים, שלקחו חלק במאבק המשותף הזה. תודה מעומק הלב לכל שותפינו! ממשיכים הלאה!

סוף סוף תיקון העוול הנורא שנעשה ל-40,000 מפוטרים מקבלי קצבאות.

אנו בעמותת 121 – מנוע לשינוי חברתי מברכים על ההחלטה של האוצר לחזור בו מהתנגדותו, ומקווים שתשלום דמי האבטלה המלאים (!) יעוגן בחקיקה מהירה ובהעברה דחופה של הכספים. שימו לב – ההסכם הוא עד סוף מאי, וכולנו יחד נהיה חייבים להמשיך ולדרוש להמשיך בדמי אבטלה בחודשים הקרובים למי שלא יחזרו לעבודה.

גאים בכל הפעילות והפעילים, שנפגעו מהמצב ונלחמו יחד בחודשיים האחרונים, וב-24 הארגונים החברתיים, והיו שותפים למהלך הזה. תודה ענקית ומיוחדת לכולכם ששלחתם יותר מ-2,000 מיילים לשרים, שהבהירו להם שהם חייבים לתקן. הוכחנו שאפשר לעשות את זה יחד. כי כל אחד מאיתנו הוא חבר הכנסת ה-121 וביחד יש לנו כוח!

נמשיך בעבודה משותפת כדי לוודא שהגיבורים האמיתיים – המובטלים מקבלי הקצבאות – לא יפלו בין הכסאות.

ציון נאנוס | המהדורה המרכזית חדשות 12 |  פורסם 21/05/20 

שר האוצר ישראל כ"ץ הנחה הלילה את אנשי משרדו למצוא פתרון למפוטרים מקבלי הקצבאות – בעקבות הכתבה שיזמנו ושודרה הערב בחדשות 12."מחובתנו לדאוג ולסייע לכל אזרח להתקיים בכבוד” נמסר מטעם השר כ״ץ.

אנו שמחים ומתרגשים להודעה, שבאה בעקבות הכתבה והראיונות האמיצים של אביבה וידל ואתי מנשרוב לציון נאנוס. היא נוספה ל-1,500 המיילים ששלחתם בקמפיין המיילים לשר כ״ץ בימים האחרונים, לו היו שותפים 24 ארגונים חברתיים. המיילים האלה והפעילות של האקטיביסטיות לגמרי הכשירו את הקרקע וסייעו לנו גם לשכנע את חדשות 12 לעשות את הכתבה.

כפי שאמרה מנכ״לית 121, טלי ניר, בכתבה: ״העיוות הנורא הזה היה צריך להיפסק מזמן״. כעת יחד איתכם, נעקוב, נדרוש ונוודא שההבטחה של השר כ״ץ תגיע לחשבון הבנק של 40,000 המפוטרים מקבלי הקצבאות.

פניותנו לממשלה

תקשורת

ישראל היום | 7.2.23

עו"ד טלי ניר, מנכ"לית עמותת 121: "דמי אבטלה הם לא קצבה. כל אדם שמפוטר מעבודתו צריך ביטחון בסיסי כדי להתארגן ולמצוא עבודה חדשה. אסור לשלול דמי אבטלה ממי שמקבל קצבאות קיום, האנשים האלה יידרדרו לעוני".

תוכן

קמפיינים

*הקמפיין הסתיים בהצלחה*

שלחו לישראל כץ: למקבלי הקצבאות מגיעים דמי אבטלה מלאים!

עשרות אלפי מפוטרים ומפוטרות ממשבר הקורונה, אלו שמצבם הוא הגרוע ביותר, עדיין לא מקבלים פיצוי על הפסד שכרם.

את העוול הזה חייבים לשנות!

אתם הכוח שלנו לשנות!

הצטרפו לקהילה של 121 וקחו חלק בעשייה משמעותית לתיקון חברתי

ארגונים שותפים

איך את ואתה יכולים להפוך שותפים לשינוי?

התמיכה שלך מאפשרת לנו לגייס שותפים, לחקור ולפתח הצעות חקיקה ומדיניות, להעלות את המודעות הציבורית לנושאים שבהם הן עוסקות, ולשכנע את שרי הממשלה, חברי הכנסת והדרג המקצועי הבכיר לפעול לשינויים בסוגיות חברתיות רחבות – שינויים שישפרו לטובה את חייהם של מאות אלפי ישראלים ויבטיחו את עתידנו כחברה בעלת חוסן פנימי ולכידות, שמעניקה לפרט שוויון הזדמנויות ומחויבת לערכים הבסיסיים של צדק חברתי.

הצטרפו אלינו, ויחד נהפוך את המדינה שלנו למקום שטוב יותר לחיות בו – לכולם!

בחרו בסכום לתרומה חודשית מתחדשת