דמי אבטלה מלאים למקבלי קצבאות

העיוות תוקן: המפוטרים מקבלי הקצבאות יקבלו דמי אבטלה מלאים

בעקבות הקמפיין שעשינו עם מאות פעילים ופעילות ו-24 ארגונים חברתיים

הרבה רצון טוב ומשאבים הושקעו בתוכניות הסיוע השונות של הממשלה במשבר הקורונה. אולם סעיף קטן שנעלם מתקנות החירום הביא לכך שדווקא העובדים המוחלשים ביותר בחברה הישראלית נפלו בין הכסאות.

מניתוח התוכניות, שעשינו יחד עם ה"קבינט האזרחי", עלה כי מקבלי קצבת זקנה, מזונות, השלמת הכנסה ומקבלי תוספת תלויים לקצבת הנכות, שפוטרו או הוצאו לחל״ת בעל כורחם במשבר הקורונה, נדרשו לבחור בין קבלת קצבת הקיום לבין דמי אבטלה.

אתם הכוח שלנו לשנות!

דורשים דמי אבטלה מלאים למקבלי קצבאות

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

עדכוני פעילות:

הממשלה צפויה להפסיק את דמי האבטלה למפוטרים מקבלי קצבאות קיום!
 
עד משבר הקורונה, עשרות אלפי מקבלי קצבאות (נכות, מזונות, זקנה ועוד) לא יכלו לקבל דמי אבטלה אם פוטרו מעבודתם.
 
הוראת השעה שאפשרה קבלת דמי אבטלה וקצבת קיום ("כפל קצבאות") למפוטרים ולעובדים שהוצאו לחל"ת, מסתיימת בתחילת חודש ינואר הקרוב. מובטלים עתידיים יידרשו לבחור בין קבלת הקצבה לבין דמי אבטלה.
 
המשמעות: הכנסתם החודשית תקוצץ באופן דרמטי ולא תאפשר להם להתקיים. גם כך מדובר בעובדים המוחלשים ביותר, והאיסור על כפל קצבאות ידרדר אותם במהירות לחיי עוני.
 
פנינו בדחיפות לשרה לשוויון חברתי מירב כהן, לשר הרווחה מאיר כהן, למנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר, ליו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אפרת רייטן, ולרכז רווחה באגף התקציבים במשרד האוצר עלי בינג, כדי שיבטלו את רוע הגזירה.
 
אנו דורשים: לבטל באופן קבוע את האיסור על כפל קצבאות, כך שמפוטרים מקבלי קצבאות קיום יוכלו לקבל דמי אבטלה מלאים.

בתגובה להצעות שהועלו במשרדי הממשלה השונים לגבי המשך תשלום דמי האבטלה, גיבשנו יחד עם עשרות ארגונים חברתיים מתווה אלטרנטיבי לתמיכה במובטלים.

קראו עוד בעמוד הפרויקט >>

על פי חוק הביטוח הלאומי, מי שזכאית לדמי אבטלה ובאותו הזמן מקבלת גם פנסיה – יקוזזו לה דמי האבטלה עד לגובה הפנסיה החודשית. קיבלנו עשרות פניות מנשים שמתמודדות עם ירידה דרמטית בהכנסה החודשית בעקבות הקיזוז בדמי האבטלה.
 
חייבים לתקן את החוק כדי לאפשר להן להתקיים.
 
פנינו אל ח"כ ישראל כ"ץ, ח"כ איציק שמולי ומנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, בבקשה לפעול באופן דחוף כדי להבטיח קיום בסיסי למפוטרים מבוגרים, בעלי פנסיה נמוכה, שנותרו ללא הכנסה חודשית מספיקה במשבר הנוכחי, בגלל לקונה בחוק.
 

תקופת תשלום דמי אבטלה ביחד עם קצבה נוספת הוארכה עד ל-30.6.2021.

בתקופה זו, דמי האבטלה יחושבו כהכנסה מעבודה.

אנו נמשיך ללוות את המפוטרים מקבלי הקצבאות כדי לוודא שניתן יהיה לקבל דמי אבטלה מלאים יחד עם קצבה נוספת כל עוד יהיה צורך.

הצעת החוק להארכת דמי אבטלה למקבלי קצבאות אושרה אתמול בקריאה שנייה ושלישית. כעת ניתן לקבל את דמי אבטלה ביחד עם קצבה נוספת מחודש מרץ 2020 ועד 15.8.20.

חשוב לדעת!

הצעת החוק החדשה מסייעת גם לאלו שלא נרשמו בלשכת התעסוקה בתחילת המשבר. כלומר, גם מי שלא נרשם בלשכת התעסוקה, יהיה זכאי לקבל דמי אבטלה מאמצע מרץ.

אנחנו מברכים על אישור החוק אך קוראים לממשלה להאריך את דמי האבטלה למי שיישאר מובטל עד אחרי החגים!

אנו מברכים על החלטת שרי האוצר והרווחה שנענו לפניות הארגונים והפעילים החברתיים והאריכו את הזכאות לדמי אבטלה מלאים למפוטרים מקבלי הקצבאות.

הממשלה הייתה צריכה כבר עכשיו לתת שקט נפשי למפוטרים ולהאריך את דמי האבטלה למי שיישאר מובטל עד אחרי החגים, מכיוון שלא נראה שהמשק עומד להתאושש במהירות ושאנשים יוחזרו לעבודה דווקא באוגוסט.

התמיכה שלכם חשובה, הצטרפו אלינו.

סוף סוף תיקון העוול הנורא שנעשה ל-40,000 מפוטרים מקבלי קצבאות. כעת, לאחר שהחוק אושר הלילה, אנו קוראים לביטוח הלאומי להעביר באופן מיידי את הכספים לזכאים.

שמחה גדולה שהשלב הראשון במאבק הצליח! אבל הוא לא הסתיים.

אנו קוראים לשרי האוצר והרווחה, שנענו לפניותינו ובזכותם עברה החקיקה הלילה, לקדם במהירות את המשך דמי האבטלה למפוטרים שלא יחזרו לעבודה אחרי יוני. לאור המצב במשק והתמשכות הליכי החקיקה, ראוי שהם כבר יעגנו בחקיקה דמי אבטלה לכל מי שלא יחזור לעבודה עד אחרי החגים.

הצדק הפעם הושג בזכותם של מאות פעילות ופעילים ועשרות התארגנויות וארגונים חברתיים, שלקחו חלק במאבק המשותף הזה. תודה מעומק הלב לכל שותפינו! ממשיכים הלאה!

סוף סוף תיקון העוול הנורא שנעשה ל-40,000 מפוטרים מקבלי קצבאות.

אנו בעמותת 121 – מנוע לשינוי חברתי מברכים על ההחלטה של האוצר לחזור בו מהתנגדותו, ומקווים שתשלום דמי האבטלה המלאים (!) יעוגן בחקיקה מהירה ובהעברה דחופה של הכספים. שימו לב – ההסכם הוא עד סוף מאי, וכולנו יחד נהיה חייבים להמשיך ולדרוש להמשיך בדמי אבטלה בחודשים הקרובים למי שלא יחזרו לעבודה.

גאים בכל הפעילות והפעילים, שנפגעו מהמצב ונלחמו יחד בחודשיים האחרונים, וב-24 הארגונים החברתיים, והיו שותפים למהלך הזה. תודה ענקית ומיוחדת לכולכם ששלחתם יותר מ-2,000 מיילים לשרים, שהבהירו להם שהם חייבים לתקן. הוכחנו שאפשר לעשות את זה יחד. כי כל אחד מאיתנו הוא חבר הכנסת ה-121 וביחד יש לנו כוח!

נמשיך בעבודה משותפת כדי לוודא שהגיבורים האמיתיים – המובטלים מקבלי הקצבאות – לא יפלו בין הכסאות.

ציון נאנוס | המהדורה המרכזית חדשות 12 |  פורסם 21/05/20 

שר האוצר ישראל כ"ץ הנחה הלילה את אנשי משרדו למצוא פתרון למפוטרים מקבלי הקצבאות – בעקבות הכתבה שיזמנו ושודרה הערב בחדשות 12."מחובתנו לדאוג ולסייע לכל אזרח להתקיים בכבוד” נמסר מטעם השר כ״ץ.

אנו שמחים ומתרגשים להודעה, שבאה בעקבות הכתבה והראיונות האמיצים של אביבה וידל ואתי מנשרוב לציון נאנוס. היא נוספה ל-1,500 המיילים ששלחתם בקמפיין המיילים לשר כ״ץ בימים האחרונים, לו היו שותפים 24 ארגונים חברתיים. המיילים האלה והפעילות של האקטיביסטיות לגמרי הכשירו את הקרקע וסייעו לנו גם לשכנע את חדשות 12 לעשות את הכתבה.

כפי שאמרה מנכ״לית 121, טלי ניר, בכתבה: ״העיוות הנורא הזה היה צריך להיפסק מזמן״. כעת יחד איתכם, נעקוב, נדרוש ונוודא שההבטחה של השר כ״ץ תגיע לחשבון הבנק של 40,000 המפוטרים מקבלי הקצבאות.

*הקמפיין הסתיים בהצלחה*

שלחו לישראל כץ: למקבלי הקצבאות מגיעים דמי אבטלה מלאים!

עשרות אלפי מפוטרים ומפוטרות ממשבר הקורונה, אלו שמצבם הוא הגרוע ביותר, עדיין לא מקבלים פיצוי על הפסד שכרם.

את העוול הזה חייבים לשנות!

40,000 המפוטרים הפסידו חלק ניכר מהכנסתם החודשית, לעתים מחצית ממנה! על כן, ביחד עם ארגונים חברתיים, המייצגים מקבלי קצבאות, פנינו בדחיפות לראש הממשלה ולשרי האוצר והרווחה כבר כמה פעמים בבקשה לתקן את העיוות.

בהמשך לפנייתנו, משרד הרווחה והביטוח הלאומי גיבשו תזכיר חוק לתיקון המצב, אלא שמשרד האוצר הודיע רשמית שהוא מתנגד לתזכיר החוק. הנימוק: אין מקור תקציבי ומתן דמי האבטלה יגרום למפוטרים לא לחפש עבודה (!). 

נראה שבאוצר מנותקים לחלוטין מהמצוקה האדירה בשטח של אנשים שרוצים לעבוד, אבל הממשלה אסרה עליהם. האוצר מגיב כאילו הקורונה לא קיימת, ולממשלה אין אחריות לתוצאות הנחיותיה, שהביאו לדרדור ולהתמוטטות של המובטלים המוחלשים ביותר.

ועוד דבר: ממילא המענק הוא לחודשיים וחצי שחלפו, אז איך בדיוק זה יעודד אנשים לא לחפש עבודה? זוהי פגיעה קשה וצינית באנשים ללא קול וללא מנופי לחץ.

העלות של הפיצוי היא נמוכה מאד יחסית לחבילת הסיוע הממשלתית – להערכת הביטוח הלאומי עומדת על 180 מיליון שקל למרץ-מאי, 0.1% מחבילת הסיוע הממשלתית. הסיוע הקריטי הזה היה צריך להיות מטופל לפחות באותה זריזות בה טופל הסיוע למגזר העסקי!

אנו ממשיכים במאבק. 

קראו:

ארגונים שותפים:

אתם הכוח שלנו לשנות!

דורשים דמי אבטלה מלאים למקבלי קצבאות

תעסוקה, בריאות, חינוך, דיור ורווחה הן התשתיות החברתיות של המדינה. חיזוק משמעותי שלהן יושג באמצעות שורה ארוכה של חוקים וצעדים ממשלתיים. כדי להניע החלטות אלה, דרוש גוף מקצועי שמתמחה ביצירת מהלכים אסטרטגיים ולחץ ציבורי משמעותי על הממשלה והכנסת.

כאן אנחנו נכנסים לתמונה! התרומות שלכם מאפשרות לנו לגייס שותפים, לחקור ולפתח הצעות מדיניות ולשכנע מקבלי ההחלטות לפעול בשורה של יעדים חברתיים, שישנו את החיים של מאות אלפים.

תרומה ל-121 משמעה השקעה אישית שלך בעתיד המדינה ובתשתיות החברתיות שלה.

חושבים על צעדים נדרשים נוספים? שתפו אותנו!

שתפו אותנו בתגובה: