זה המקום להתעדכן ולהרחיב את הידע על מדיניות חברתית כלכלית.

הם חצו את גיל 60, הם רוצים לעבוד. למה לא נותנים להם?

שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

מיליון אזרחים ואזרחיות נמצאים היום מעל גיל הפרישה. הם בריאים ופעילים מאי פעם. לפי הסקר החברתי של הלמ״ס, 68% מבני 60-74 חיים בבריאות טובה (זה היה הנתון ל-2018, והמספר הזה עולה כל שנה). אלא שרק מיעוטם מצליחים להשתלב בעבודה. גילנות ודעות קדומות חוסמות את דרכם לעבודה, למרות שמחקרים מוכיחים כי אין להם בסיס. להפך – לעובדים מבוגרים יש יתרונות רבים בעבודה.

חסם נוסף לעבודת מבוגרים הוא הקיזוז של קצבת הזקנה, שמשמעותה בפועל מס על עבודה שעשוי להגיע לכ-104%! זה גורם לבני ובנות הגיל השלישי רבים לוותר על העבודה.

התוצאה היא שרק שליש מבני הגיל השלישי עובדים. למרות שרבים מהם יכולים ורוצים לעבוד גם כדי להימנע מחיים בדלות וגם כדי להישאר פעילים מכל הבחינות.

תעסוקת מבוגרים בישראל

נתוני תוחלת החיים מעודכנים לשנת 2018 ולקוחים מאתר הלמ"ס, לוח 3.5, "תוחלת חיים לפי מין, דת וקבוצת אוכלוסייה", השנתון הסטטיסטי לישראל לשנת 2018.

נתוני ההכנסות מעבודה או מפנסיה לקוחים מעיבוד של מרכז אדוה לנתוני סקר ההוצאות וההכנסות של משקי בית של הלמ"ס לשנת 2017, נשים מעל גיל 62 וגברים מעל גיל 67.

המדיניות הממשלתית יכולה וצריכה לשנות מצב זה מקצה אל קצה, ולאפשר את המשך התרומה של המבוגרים לכלכלה ולחברה. כך, למשל, יכולה הממשלה להחליט על שינוי התנאים לקבלת קצבאות זקנה, כך שאלו ינתנו במלואן גם למי שיוצא לעבודה.

בנוסף, יכולה הממשלה להנהיג תמריצים כלכליים למעסיקים כדי שהם יתנו צ׳אנס ויקחו מבוגרים לעבודה. כמו כן, ניתן לבטל את חובת גיל הפרישה ולאפשר למי שיכול ורוצה להמשיך ולעבוד.

שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

פרסומים נוספים

אתם הכוח שלנו לשנות!

תמכו בשינוי שאנו מקדמים,
הצטרפו לקהילה של 121 וקחו חלק בעשייה משמעותית לתיקון חברתי:

הפרויקטים שלנו

עשוי לעניין אותך...

תגובות

איך את ואתה יכולים להפוך שותפים לשינוי?

התמיכה שלך מאפשרת לנו לגייס שותפים, לחקור ולפתח הצעות חקיקה ומדיניות, להעלות את המודעות הציבורית לנושאים שבהם הן עוסקות, ולשכנע את שרי הממשלה, חברי הכנסת והדרג המקצועי הבכיר לפעול לשינויים בסוגיות חברתיות רחבות – שינויים שישפרו לטובה את חייהם של מאות אלפי ישראלים ויבטיחו את עתידנו כחברה בעלת חוסן פנימי ולכידות, שמעניקה לפרט שוויון הזדמנויות ומחויבת לערכים הבסיסיים של צדק חברתי.

הצטרפו אלינו, ויחד נהפוך את המדינה שלנו למקום שטוב יותר לחיות בו – לכולם!

בחרו בסכום לתרומה חודשית מתחדשת