זה המקום להתעדכן ולהרחיב את הידע על מדיניות חברתית כלכלית.

האזרחים הוותיקים בישראל עשו את הדבר הנורא מכל

הממשלה מתקשה לספק מענים הולמים לצרכים של האזרחים הוותיקים ולא מקצה מספיק משאבים לנושא. אחריות הטיפול מתפצלת בין משרדי הממשלה, דבר שגורם לבלבול ולחוסר תיאום. גם להם מגיע מענה ייעודי והולם בזכות ולא בחסד.
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
יקותיאל משי - מנהל קידום מדיניות וקשרי ממשל בעמותת 121 - ועדה
יקותיאל משי, מנהל קידום מדיניות וקשרי ממשל בעמותת 121

 

אם נסתכל 18 שנה לאחור, נוכל ללמוד שאילו לא הייתה קמה מפלגת הגמלאים בשנת 2006, והוקם המשרד הייעודי לאזרחים ותיקים, אוכלוסייה זו עדיין הייתה נשארת מתחת לרדאר ללא מענה וסיוע ממשלתי כנדרש.

מפלגת הגמלאים שמה את הצרכים של האזרחים הוותיקים בראש סדר העדיפויות.

במהלך השנים המשרד שינה את שמו למשרד לשיווין חברתי והאזרחים הוותיקים הפכו להיות יחידה/אגף במשרד בין עוד שלל נושאים, כאשר בחלק מהממשלות נעשתה עבודה רצינית לקידום המענים לאוכלוסייה זו ובחלק פחות.

כך יצא, שבמשרד הרווחה פועל אגף לאזרחים וותיקים עם תקציבים ייעודיים לפעילויות ומיזמים ברחבי הארץ, ובמקביל, משרד נוסף מקבל תקציבים לתחום לפעילויות שחלקן דומות וחלקן חדשות.

עם הקמת הממשלה הנוכחית, הוחלט שתחום האזרחים הוותיקים יעבור מהמשרד לשוויון חברתי למשרד הנגב והגליל והחוסן הלאומי. ביום ראשון (21.1.24) החליטה הממשלה, שהתחום יעבור בחזרה שוב למשרד לשוויון חברתי, כשהמשרד עצמו כבר הספיק לעבור למשרד ראש הממשלה. מבולבלים? גם אנחנו.

ברור לכולם מה קורה כשהאחריות לנושא מסוים מתפצלת בין כמה גורמים. בסופו של דבר, במקרה הטוב כל אחד מקדם מה שנראה לו ללא חשיבה משותפת וללא איגום משאבים, ובמקרה הרע, בעיות רבות לא נפתרות ונשארות ללא מענה מקצועי. זאת בשל הצורך של הגורמים במשרד החדש ללמוד ולהכיר את התחום בצורה מקיפה, דבר שלוקח זמן ומשאבים.

לו יהי והממשלה הנוכחית, או הבאה, תשכיל לקחת אחריות מלאה על האזרחים הוותיקים ותפעל למתן עזרה וסיוע בכל הנושאים. בעיקר בקידום העלאת קצבאות הזקנה, תוך שיתוף פעולה עם שאר המשרדים הרלוונטיים לצורך בחינת הצרכים וההתמודדויות היומיומיות של האזרחים הוותיקים בישראל, שעשו את הדבר הנורא מכל, ופשוט הזדקנו. גם להם מגיע מענה ייעודי והולם בזכות ולא בחסד.

שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

פרסומים נוספים

אתם הכוח שלנו לשנות!

תמכו בשינוי שאנו מקדמים,
הצטרפו לקהילה של 121 וקחו חלק בעשייה משמעותית לתיקון חברתי:

הפרויקטים שלנו

עשוי לעניין אותך...

תגובות

איך את ואתה יכולים להפוך שותפים לשינוי?

התמיכה שלך מאפשרת לנו לגייס שותפים, לחקור ולפתח הצעות חקיקה ומדיניות, להעלות את המודעות הציבורית לנושאים שבהם הן עוסקות, ולשכנע את שרי הממשלה, חברי הכנסת והדרג המקצועי הבכיר לפעול לשינויים בסוגיות חברתיות רחבות – שינויים שישפרו לטובה את חייהם של מאות אלפי ישראלים ויבטיחו את עתידנו כחברה בעלת חוסן פנימי ולכידות, שמעניקה לפרט שוויון הזדמנויות ומחויבת לערכים הבסיסיים של צדק חברתי.

הצטרפו אלינו, ויחד נהפוך את המדינה שלנו למקום שטוב יותר לחיות בו – לכולם!

בחרו בסכום לתרומה חודשית מתחדשת